Како што беше очекувано, трката од МотоГП шампионатот во Херез официјално е одложена.

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter

Заради Корона вирусот МотоГП класата никако да започне, по првичното откажување на трката во Катар следуваше и одложување на Тајланд, потоа и Америка, а денеска беше одложена и трката во Аргентина.

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter

Тимот на Јамаха денеска и официјално потврди дека пензионираниот пет-кратен Светски шампион Хорхе Лоренцо годинава ќе настапи на трката во Каталуња.

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter

Откако беше откажана трката во Катар, а веднаш потоа и одложена трката во Тајланд, челниците на МотоГП денеска излегоа со надополнет календар за 2020 година.

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter

Иако сите со нетрпение го очекувавме претстојниот викенд, ладен туш дојде во текот на вчерашниот ден откако Дорна објави дека официјално ја откажува трката од МотоГП класата.

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter

Пред нас е стартот на сезоната 2020 од WorldSBK серијата и сите возачи си поставуваат едно праање: Може ли некој да го спречи Џонатан Реа да не ја освои шестата титула?

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter

За време на последниот ден од тестот во Катар, Валентино Роси се соочи со проблеми со пневматиците, за кои вели дека се многу слични со проблемите кои ги имаше минатата година.

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter

Данило Петручи ги отфрли сите сомнежи откако имаше целосна тркачка симулација за време на последниот ден од тестот во Катар. Андреа Довициозо и Франческо Бањаиа исто така беа добри а Џек Милер имаше најдобро време по еден извозен круг.

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter

Маверик Вињалес вели дека не може да дочека да почне новата сезона од MotoGP шампионатот. На последниот претсезонски тест тој се фокусираше на новите пневматици а тестот го заврши како најбрз возач.

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter
Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter

Марк Маркез признава дека бил целосно изгубен во пресрет на последниот ден од тестовите во Катар. Сепак, вели дека тимот направил чекор наред со тоа што искомбинирал нови и стари делови, вклучувајќи и еден кој бил дел од машината на Такааки Накагами.

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter
Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter
Реклами

Листа на мото настани

  • 12 Јуни 2020 - 14 Јуни 2020
  • 12 Другари
  • Ваташа, Кавадарци

  • 12 Јуни 2020 - 13 Јуни 2020
  • Нов Парк
  • Свети Николе

  • 19 Јуни 2020 - 21 Јуни 2020
  • Club house
  • Скопје, Водно