WSBK

Возачите од WSBK серијата реагираа на лошите услови на патеката во Аргентина

Само 12 возачи се појавија на патеката на саботната трка од WorldSBK серијата.

Следете нè на:

 

Само 12 возачи се појавија на патеката на саботната трка од WorldSBK серијата.

Само 12 возачи се појавија на патеката на саботната трка од WorldSBK серијата. Шест возачи (Чез Дејвис, Сандро Кортезе, Марко Меландри, Леон Камиер, Риучи Кијонари и Јуџин Лаверти) ја пропуштија трката во знак на протест поради лошите услови на патеката.

20 минути пред стартот на првата трка, дури 14 возачи најавија дека нема да бидат дел од трката а како главна причина за таквата одлука ги наведоа лошите услови на патеката.

После големиот притисок кој го извршија првите луѓе на нивните тимови како и преставниците на Dorna, дел од возачите прифатија да ја стартуваат трката.

Ова предизвика голема полемика кај тимовите и многумина ги обвинија првите луѓе на серијата дека не се грижат доволно за безбедноста на возачите.

Во интервју за Crash.net, Јуџин Лаверти го обвини сонародникот Џонатан Реа дека не ги подржува останатите возачи. Актуелниот шампион и покрај тоа што изјави дека патеката не е безбедна за возење, сепак реши да ја стартува трката.

Чез Дејвис исто така го критикуваше Реа. Во интервју за Eurosport, Дејвис напомена и дека тимот им правел притисок на возачите да излезат на патеката.

Леон Камиер исто така беше жесток во обвинувањата кон првите луѓе на Dorna. Тој ги критикуваше и сопствениците на ТВ правата, наведувајќи дека поради нив не била одложена првата трка.

За да ја објаснат својата позиција, возачите го објавија следново соопштение.

worldsbk argentina letter txt 14 10

motul makeodnija

Би можело да ве интересира

Погледнете како Хамилтон вози со мотоциклот на Роси а Италијанецот настапува со болидот на Mercedes.

HOREX, Германскиот производител на мотоцикли се потпира на лубрикатните на Motul за нивните моќни V6 мотори.

Првиот човек на Yamaha, Лин Џарвис, сака да го задржи Маверик Вињалес во тимот и по завршувањето на сезоната 2020. Ваквата реакција следи откако се појавија гласини дека би можел да премине во Ducati во сезоната 2021.

„Доколку останеше малку подолго мислам дека ќе успееше. Но целосно ја разбирам неговата одлука.“ - Кал Кратчлоу

Мото клубот Мечки и оваа година нема да ги заборави дечињата од дневниот центар за лица со посебни потреби од Куманово.

Во организација на О.К.Класик и Општина Сопиште на 14.12.2019год организираат манифестација од спортско рекреативен карактер АТВ И МОТО ДЕН СОПИШТЕ.

Бидете информирани за сите новости директно на вашата е-маил адреса
Реклами

Листа на мото настани

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.