MotoGP

Валентино Роси ќе продолжи да се трка доколку се бори за место на подиумот

Валентино Роси откри што би можело да го натера да продолжи да се натпреварува.

Следете нè на:

 

Валентино Роси откри што би можело да го натера да продолжи да се натпреварува.

Валентино Роси за прв пат се обрати во јавноста откако беше објавено дека неговото место во Yamaha ќе го преземе Фабио Квартараро. Откако минатата сезона имаше слаби резултати, Италијанецот вели дека ќе му треба малку време за да види дали се уште има мотивација за да продолжи да се натпреварува.

Yamaha, од друга страна, со цел да се заштити, веќе потпиша договор со Маверик Вињалес и Фабио Квартараро за сезоната 2021.

За време на презентацијата на новите мотоцикли на тимот, Роси изјави дека би сакал да продолжи да се трка но под услов да може да ја врати препознатливата форма и да се бори за место на подиумот.

„Во втората половина од минатата година имав многу проблеми“,изјави Роси. „Веќе 25 години се тркам и не сум млад. За да се борите со најдобрите треба да вложите многу. А за да продолжите да се тркате ви треба и мотивација.“

„Кај мене мотивацијата зависи од резултатите кои ги постигнувам. Ако можам да се борам за место на подиумот и да бидам конкурентен, тогаш имам мотивација. Целта ми е да се обидам да се тркам и следната година, но ако резултатите не се онакви какви што посакувам, тогаш ситуацијата може да се промени.“

 DSC3672

„Затоа кога зборував со Yamaha не бев подготвен да ја донесам конечната одлука. Не сакам да ми биде исто како и во 2019-та година. Ако е така, тогаш подобро да прекинам.“

„Некаде на половина на сезоната, во текот на летната пауза, ќе ја донесам конечната одлука. Не сакам да избрзам. “

Во однос на опциите за сезоната 2021, Роси вели дека не би сакал да премине во друг тим додека пак околу можноста VR46 да почне да се натпреварува во Премиерната класа, Италијанецот вели дека за тоа се потребни големи финансии кои во моментов ги нема.

„За мене Petronas се најдобрата опција. Ситуацијата е навистина добра. Имаат добар, млад тим кој може да напредува. Исто така имаат и пари и се навистина сериозни.“

„За мене е важно да продолжам со М1. Прво, воопшто не е лесно кога менувате производител. Особено не на моја возраст.“

„Соработка помеѓу VR46 и Yamaha?  Ми се допаѓа идејата но немаме пари. Тоа е главниот проблем. Подобро е со Petronas.“

motul makeodnija

Би можело да ве интересира

Откако се појави скица од новиот дизајн, јасно можеме да видиме како би изгледал новиот мотоцикл.

Андреа Довициозо одби да потврди дали ќе остане во Ducati и по завршувањето на сезоната 2020 откако се појавија гласини дека во текот на зимската пауза, тимот имал разговори со неколку возачи.

Нашиот стандарден Africa Twin е одличен избор за сериозните оф роуд ентузијасти.

„Ако продолжиме да работиме напорно исто како и во изминативе 16 месеци, ќе имаме добра сезона“ - Џек Милер.

HRC тимот денеска објави дека Маркез ставил потпис на нов договор со кој шпанскиот возач останува во тимот до 2024 година.

Тимот на КТМ го претстави новиот мотор со кој ќе се натпреварува во МотоГП шампионатот.

Реклами

Листа на мото настани

 • 22 Февруари 2020 - 22 Февруари 2020
 • Clubhouse 3313
 • Илинденска 138, Скопје

 • 14 Март 2020 - 14 Март 2020
 • Beertija Pub
 • Frederik Shopen 4, 1000 Skopje

 • 28 Март 2020 - 28 Март 2020
 • Bad Boys Bar
 • Кочани

 • 19 Јуни 2020 - 21 Јуни 2020
 • Club house
 • Скопје, Водно

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.