MotoGP

Квартараро „гази“ на тестот во Сепанг

Фабио Квартараро на досегашните два дена од пред сезонскиот тест во Сепнаг има најдобри времиња.

Следете нè на:

 

Фабио Квартараро на досегашните два дена од пред сезонскиот тест во Сепнаг има најдобри времиња.

Денешниот втор ден од официјалниот тест на Сепанг не донесе изненадување во поглед на водечкиот, Фабио Квартараро повторно го заврши денот како најбрз возач.

Квартараро денеска забележа време од 1:58.572 и беше само 0.069 делови од секундата побрз од Џек Милер. Во истата стотинка се најде и Дани Педроса кој тестира за Ред Бул КТМ тимот, а забележа време од 1:58.662. 

fabio quartararo motogp brno

Времињата на возачите се подобруваат во однос на вчерашниот ден, па така ако вчера имавме само двајца возачи под границата од 1:59, денеска тоа се осум. На утрешниот последен ден од тестирањето се очекува времињата да се подобрат, а по се изгледа ќе биде соборен и рекордот кој минатата година го постави Данило Петручи. 

Официјалните рекорди во Сепанг се 1:59.661 (на трка), 1:58.303 (пол позиција), а неофицијалниот рекорд го забележа Данило Петручи минатата година кога на тестирањето извозе круг со време од 1:58.239

ПозВозачТимНајбрз кругРазликаКругови
1 QUARTARARO, Fabio Petronas Yamaha SRT 1:58.572   63 / 72
2 MILLER, Jack Pramac Racing 1:58.641 0.069 15 / 51
3 PEDROSA, Dani Red Bull KTM Factory Racing 1:58.662 0.090 53 / 54
4 MIR, Joan Team SUZUKI ECSTAR 1:58.731 0.159 11 / 54
5 MORBIDELLI, Franco Petronas Yamaha SRT 1:58.831 0.259 37 / 60
6 VIÑALES, Maverick Monster Energy Yamaha MotoGP 1:58.893 0.321 41 / 69
7 RINS, Alex Team SUZUKI ECSTAR 1:58.978 0.406 25 / 63
8 ESPARGARO, Pol Red Bull KTM Factory Racing 1:58.989 0.417 3 / 49
9 MARQUEZ, Marc Repsol Honda Team 1:59.097 0.525 10 / 47
10 ROSSI, Valentino Monster Energy Yamaha MotoGP 1:59.116 0.544 38 / 60
11 ESPARGARO, Aleix Aprilia Racing Team Gresini 1:59.224 0.652 26 / 43
12 CRUTCHLOW, Cal LCR Honda CASTROL 1:59.247 0.675 59 / 64
13 PETRUCCI, Danilo Ducati Team 1:59.257 0.685 7 / 59
14 BAGNAIA, Francesco Pramac Racing 1:59.313 0.741 11 / 59
15 DOVIZIOSO, Andrea Ducati Team 1:59.342 0.770 16 / 55
16 OLIVEIRA, Miguel Red Bull KTM Tech 3 1:59.365 0.793 10 / 42
17 MARQUEZ, Alex Repsol Honda Team 1:59.661 1.089 11 / 66
18 BINDER, Brad Red Bull KTM Factory Racing 1:59.780 1.208 38 / 59
19 ZARCO, Johann Reale Avintia Racing 1:59.825 1.253 16 / 51
20 RABAT, Tito Reale Avintia Racing 2:00.189 1.617 77 / 77
21 GUINTOLI, Sylvain SUZUKI Test Team 2:00.286 1.714 3 / 58
22 NAKAGAMI, Takaaki LCR Honda IDEMITSU 2:00.347 1.775 16 / 47
23 LECUONA, Iker Red Bull KTM Tech 3 2:00.396 1.824 12 / 41
24 TEST 3, Yamaha Yamaha Test Team 2:00.791 2.219 23 / 35
25 TEST 1, Yamaha Yamaha Test Team 2:00.920 2.348 20 / 44
26 SMITH, Bradley Aprilia Factory Racing 2:01.119 2.547 19 / 61
NC SAVADORI, Lorenzo Aprilia Racing Team Gresini      
NC PIRRO, Michele Ducati Team      
NC KALLIO, Mika Red Bull KTM Factory Racing      
NC TSUDA, Takuya SUZUKI Test Team      
NC TEST 2, Yamaha Yamaha Test Team

motul makeodnija

Би можело да ве интересира

Откако се појави скица од новиот дизајн, јасно можеме да видиме како би изгледал новиот мотоцикл.

Андреа Довициозо одби да потврди дали ќе остане во Ducati и по завршувањето на сезоната 2020 откако се појавија гласини дека во текот на зимската пауза, тимот имал разговори со неколку возачи.

Нашиот стандарден Africa Twin е одличен избор за сериозните оф роуд ентузијасти.

„Ако продолжиме да работиме напорно исто како и во изминативе 16 месеци, ќе имаме добра сезона“ - Џек Милер.

HRC тимот денеска објави дека Маркез ставил потпис на нов договор со кој шпанскиот возач останува во тимот до 2024 година.

Тимот на КТМ го претстави новиот мотор со кој ќе се натпреварува во МотоГП шампионатот.

Реклами

Листа на мото настани

 • 22 Февруари 2020 - 22 Февруари 2020
 • Clubhouse 3313
 • Илинденска 138, Скопје

 • 14 Март 2020 - 14 Март 2020
 • Beertija Pub
 • Frederik Shopen 4, 1000 Skopje

 • 28 Март 2020 - 28 Март 2020
 • Bad Boys Bar
 • Кочани

 • 19 Јуни 2020 - 21 Јуни 2020
 • Club house
 • Скопје, Водно

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.