MotoGP

Лоренцо е новиот тест возач на Јамаха

Хорхе Лоренцо се врати во тимот на Јамаха за кој ќе биде тест возач во 2020 година.

Следете нè на:

 

Хорхе Лоренцо се врати во тимот на Јамаха за кој ќе биде тест возач во 2020 година.

Многу се шпекулираше околу иднината на Лоренцо по неговото повлекување, а една од бројните шпекулации беше токму улогата на тест возач во Јамаха. Лоренцо кој го објави повлекувањето од МотоГП на крајот на минатата сезона зад себе остави одлична кариера

lorenzoyamaha 2020

32 годишниот возач ќе го направи своето враќање во тимот на Јамаха од 2-ри до 4-ти февруари на патеката Сепанг за првото тестирање во новата сезона. Тој ќе има можност да ја вози новата YZFR-M1 со спецификации за 2020, а потоа ќе настапи и на сите приватни и јавни тестирања за тимот.

Лоренцо ќе работи со поранешниот тимски менаџер на Роси, Силвано Галбусера, кој беше прераспределен во одделението за тестирање на Јамаха откако неговото место го завзема Давид Муноз. Од фабричкиот тим потврдија дека не планираат настап на Лоренцо со вајлд-карта, но ја оставија можноста за отворена доколку шпанецот пројави желба повторно да се трка.

Со денешниот договор Јамаха обезбедни тро-дневна медиумска покриеност откако најпрво го објави продолжувањето на договорот со Маверик Вињалес, а вчера го објавија и договорот со Фабио Квартараро кој ќе го замени Валентино Роси во тимот. Тимот од Ивата со ова ја заокружи тимската стратегија за блиската иднина, останува уште да ја почекаме одлуката на Валентино Роси за неговата иднина.

Би можело да ве интересира

Шестата МотоГП трка во шампионатот се вози на легендарната патека Муџело во Италија.

Прва трка од Ендуро шампионатот за 2021 година, во организација на мото клуб Мото-Велес, Мотоциклистичка федерација на Македонија и Општина Велес.

По неколку месечни шпекулации, денеска Јамаха официјално го претстави новиот спортски мотор базиран на MT-07 платформата со име Yamaha R7.

Петтата трка од МотоГП шампионатот викендов се вози на патеката Ле Ман во Франција.

Motul е официјален партнер на мотоциклите Kawasaki во Германија и соработката помеѓу Motul и Kawasaki резултираше во целосно ново масло, развиено исклучиво за мотоцикли Kawasaki - Kawasaki Lime Green Edition Motul 10W-40 - сега достапно во Македонија!

Патеката Херез во Шпанија ќе биде домаќин на третата трка во сезоната. Во продолжение следува распоредот за сите сесии.

Реклами

Листа на мото настани

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.