Мотоцикли

Kymco RevoNEX – Електричен спортски мотоцикл

Kymco RevoNEX ги привлече погледите на сите оние кои беа дел од EICMA 2019 и ги покажа амбициозните, глобални планови на компанијата.

Следете нè на:

 

Kymco RevoNEX ги привлече погледите на сите оние кои беа дел од EICMA 2019 и ги покажа амбициозните, глобални планови на компанијата.

Откако привлече најголемо внимание на EICMA 2018 со SuperNEX, следната етапа од електричната револуција на Kymco, RevoNEX, повторно ги освои симпатиите на присутните на овогодинешното EICMA мото шоу.

Еден од светските лидери во производството на скутери, Kymco престави една многу храбра визија кога на сцена се појави SuperNEX, машина која има електрично напојување, шест брзински менувач како и одличен дизајн.

Иако SuperNEX во суштина го покажува само она што компанијата може да го направи, RevoNEX на пазарот ќе се појави во 2021 година и ќе содржи многу од работите кои веќе ги набројавме.

Kymco RevoNEX 2 txt 08 11

Од компанијата засега не сакаат да откријат премногу детали но горди се на перформансите и тврдат дека мотоциклот може да достигне брзина од 99 километри на час за само 3.9 секунди. Од 100 до 199 км/ч развива за 8.7 секунди.

Компанијата се одлучи да го задржи менувачот со цел да ја задржи суштината на спортските мотоцикли но исто така и да предизвика силни емоции кај возачот.

Иако во последните неколку години Kymco се фокусира на скутери како и мотоцикли на четири тркала, SuperNEX  и RevoNEX се јасни знаци дека компанијата планира да стане дел од пазарот со помоќни машини. Тие веќе се шират на пазарите во Европа и САД и ја користат неодлучноста на своите ривали.

Одличниот дизајн како и неверојатниот инжинеринг кој го има Kymco RevoNEX , укажуваат на тоа дека компанијата гледа можност за развој на сопствен бренд во сегмент од пазарот кој се уште не е докрај дефиниран.

motul makeodnija

Би можело да ве интересира

Тимот на КТМ го претстави новиот мотор со кој ќе се натпреварува во МотоГП шампионатот.

BMW Motorrad патентира нова технологија и планира да вгради „crumple zone “ кај мотоциклите со цел да се зголеми безбедноста на возачите.

Веднаш откако беше соопштено дека се откажува Формула 1 трката во Кина, многумина се загрижија дека би можело истото да се и се случи и на MotoGP трката во Тајланд.

Интервју со првиот човек на Dorna.

Со цена од 100 000 евра, LM 410 е најновата креација на екстремни машини кои ни доаѓаат од Лазарет.

После промените кои ги направија во текот на зимата, Алеш Еспаргаро вели дека Aprilia сега работи како голема екипа.

Реклами

Листа на мото настани

 • 22 Февруари 2020 - 22 Февруари 2020
 • Clubhouse 3313
 • Илинденска 138, Скопје

 • 14 Март 2020 - 14 Март 2020
 • Beertija Pub
 • Frederik Shopen 4, 1000 Skopje

 • 28 Март 2020 - 28 Март 2020
 • Bad Boys Bar
 • Кочани

 • 19 Јуни 2020 - 21 Јуни 2020
 • Club house
 • Скопје, Водно

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.