Мотоцикли

[галерија] Aprilia RS 660 2020

Конечно го видовме еден од најочекуваните мотоцикли.

Следете нè на:

 

Конечно го видовме еден од најочекуваните мотоцикли.

На EICMA шоуто, Aprilia го престави 2020 Aprilia RS 660 кој се очекува да направи вистински бум во својата категорија. Сега откако ги знаеме спецификациите, убедени сме дека тоа и ќе се оствари.

Погледнете го само ова: 100hp од 660cc parallel-twin мотор. Целиот пакет тежи 168 килограми и јасно е дека Aprilia RS 660 ќе биде лидер во својата категорија. Но изненадувањата на Италијанската компанија не завршуваат тука.

2020 Aprilia RS 660 има APRC електронски пакет, контрола на предното тркало, ABS сопирачки, контрола на патувањето како и неколку режими на возење.

2020 Aprilia RS 660 04

Секако, главниот дел е 660cc parallel-twin моторот. Предниот цилиндар на моторот доаѓа од RSV4 супербајк машината. Aprilia RS 660 има многу сличности со овој мотоцикл кога станува збор за архитектурата на моторот.

Изгледот на мотоциклот не е многу променет во однос на концепт верзијата. Иако ги нема истите аеродинамични крилца, сепак надворешните додатоци кои ги има оваа машина ја подобруваат стабилноста. Надворешните додатоци исто така го подобруваат и комфорот на возачот. Тие имаат задача да го одвлекуваат топлиот воздух од возачот а исто така овозможуваат и подобро струење на воздухот кога возите со поголема брзина.

Мотоциклот напред има Kayaba вилушка додека пак за системот за сопирањето доаѓа од Brembo. Машината има и 320mm дискови.

Меѓу другите додатоци се и LED светлата како и 5 инчниот TFT екран. RS 660 е достапен и во портокалово-црвена боја.

Цената на овој мотоцикл останува главното прашање. Лесно е да креирате мотоцикл кој ќе има многу додатоци но и голема моќност но работите многу се менуваат доколку мотоциклот има висока цена.

Очекуваме да го видиме Aprilia RS 660 во Македонија некаде на лето или на есен следната година.

motul makeodnija

Би можело да ве интересира

Тимот на КТМ го претстави новиот мотор со кој ќе се натпреварува во МотоГП шампионатот.

BMW Motorrad патентира нова технологија и планира да вгради „crumple zone “ кај мотоциклите со цел да се зголеми безбедноста на возачите.

Веднаш откако беше соопштено дека се откажува Формула 1 трката во Кина, многумина се загрижија дека би можело истото да се и се случи и на MotoGP трката во Тајланд.

Интервју со првиот човек на Dorna.

Со цена од 100 000 евра, LM 410 е најновата креација на екстремни машини кои ни доаѓаат од Лазарет.

После промените кои ги направија во текот на зимата, Алеш Еспаргаро вели дека Aprilia сега работи како голема екипа.

Реклами

Листа на мото настани

 • 22 Февруари 2020 - 22 Февруари 2020
 • Clubhouse 3313
 • Илинденска 138, Скопје

 • 14 Март 2020 - 14 Март 2020
 • Beertija Pub
 • Frederik Shopen 4, 1000 Skopje

 • 28 Март 2020 - 28 Март 2020
 • Bad Boys Bar
 • Кочани

 • 19 Јуни 2020 - 21 Јуни 2020
 • Club house
 • Скопје, Водно

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.