Мотоцикли

Претставен неверојатниот Bimota/Kawasaki Tesi H2

Bimota, која неодамна беше купена од страна на Kawasaki, само што го претстави моделот TESI H2.  Еве неколку фотографии и детали од оваа машина.

Следете нè на:

 

Bimota, која неодамна беше купена од страна на Kawasaki, само што го претстави моделот TESI H2.  Еве неколку фотографии и детали од оваа машина.

Долг период имаше најави дека Kawasaki ќе ја купи Италијанската компанија Bimota.  Сега сето тоа заврши со преtставувањето на supercharged TESI H2. Како што сугерира и неговото име, TESI H2 го има 998cc supercharged Kawasaki H2 моторот а исто така има и двојна шасија.

Bimota Kawasaki txt 1 08 11

Кога сме кај шасијата, станува збор за сериозен инжинерски потфат. Предната суспензија може да се придвижи во комплетно различен правец. Благодарение на овој систем, при нагло сопирање , основата на мотоциклот останува во истата позиција бидејќи вилушката не се навалува нанапред. Ова обезбедува поголема стабилност.

Bimota Kawasaki txt 2 08 11

Се уште ги немаме сите податоци во однос на моќноста. Сепак, можеме да се обложиме дека ќе има помеѓу 240 и 300 коњски сили. Но без разлика на тоа колкава моќност ќе има мотоциклот, самиот негов изглед ќе ве натера да штедите за да го купите. Но со оглед на CNC алуминиумските делови, електронската суспензија од Ohlins  како и многуте делови направени од јаглеродни влакна, можеби ќе ви треба повеќе време додека да ја соберете целата сума.

Bimota Kawasaki txt 3 08 11

TESI H2 ќе биде произведен во ограничен број а на пазарот во Велика Британија ќе се појави во јуни следната година.

Какви се вашите коментари за на Bimota/Kawasaki TESI H2 ?

motul makeodnija

Би можело да ве интересира

Тимот на КТМ го претстави новиот мотор со кој ќе се натпреварува во МотоГП шампионатот.

BMW Motorrad патентира нова технологија и планира да вгради „crumple zone “ кај мотоциклите со цел да се зголеми безбедноста на возачите.

Веднаш откако беше соопштено дека се откажува Формула 1 трката во Кина, многумина се загрижија дека би можело истото да се и се случи и на MotoGP трката во Тајланд.

Интервју со првиот човек на Dorna.

Со цена од 100 000 евра, LM 410 е најновата креација на екстремни машини кои ни доаѓаат од Лазарет.

После промените кои ги направија во текот на зимата, Алеш Еспаргаро вели дека Aprilia сега работи како голема екипа.

Реклами

Листа на мото настани

 • 22 Февруари 2020 - 22 Февруари 2020
 • Clubhouse 3313
 • Илинденска 138, Скопје

 • 14 Март 2020 - 14 Март 2020
 • Beertija Pub
 • Frederik Shopen 4, 1000 Skopje

 • 28 Март 2020 - 28 Март 2020
 • Bad Boys Bar
 • Кочани

 • 19 Јуни 2020 - 21 Јуни 2020
 • Club house
 • Скопје, Водно

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.