WSBK

Реа изненаден од разликата со Баутиста

Џонатан Реа признава дека разликата во перформансите меѓу него и лидерот на табелата Алваро Баутиста е преголема.

Следете нè на:

 

Џонатан Реа признава дека разликата во перформансите меѓу него и лидерот на табелата Алваро Баутиста е преголема и покрај тоа што успеа да дојде до второто место.

Актуелниот шампион, трката ја стартуваше од десетото место но на крајот успеа да дојде до втората позиција. Сепак, разликата меѓу двајцата возачи изнесуваше 15 секунди.

Во текот на трката Реа беше дел од интересната борба со Чез Дејвис и Алекс Ловс за второто место а тоа му овозможи на Баутиста да направи недостижна предност.

Jonatan Rea Txt 08 04

„Мислам дека денеска го постигнавме максимумот и не можевме да направиме ништо повеќе од ова“ , изјави Реа. „Ова беше интересна трка со многу претекнувања.“

„Севкупно гледано, задоволни сме што освоивме поени и со местото на подиумот. Сепак малку сум разочаран и изненаден што разликата со најдобриот возач е толку голема.“

Реа ја објасни и конфузијата која настана за време на квалификациите откако тој и неговиот тимски колега, Леон Хаслам, премногу доцна излегоа на патеката со пневматиците на Pireli.

„Во Суперпол, направивме неколку грешки како тим. Планиравме да имаме два круга со квалификациските пневматици но малку подоцна сфатив дека направив грешка. Кога ја поминав целната линија ми стана јасно дека времето кое го постигнав е од моментот кога настапив со тркачките пневматици.“

motul makeodnija

Би можело да ве интересира

За само 18 месеци имаме нова поправка на патеката во Силверстоун.

Понекогаш треба да побараш нешто од универзумот за тој да ти ја исполни желбата.

Kawasaki објавија детали од нивната оф роуд линија на мотоцикли за сезоната 2020.

Ако мислевте дека новиот авантуристички мотоцикл на КТМ е убав тогаш што мислите за новата 790 Adventure R Rally верзија?

Маверик Вињалес смета дека Хорхе Лоренцо следната трка треба да ја почне од последниот ред. „Изгледаше како почетничка грешка а тој е неколкукратен шампион.“

Андреа Довициозо го прифати извинувањето на Хорхе Лоренцо но сепак е разочаран од резултатот на неделната трка. Смета дека Лоренцо треба да добие казна.

Бидете информирани за сите новости директно на вашата е-маил адреса
Реклами

Листа на мото настани

 • 28 Јуни 2019 - 29 Јуни 2019
 • Gradski Bazen Kumanovo
 • bul.Oktomvriska Revolucija, 1300 Kumanovo

 • 28 Јуни 2019 - 29 Јуни 2019
 • Clubhouse 3313
 • Илинденска 138, Скопје

 • 26 Јули 2019 - 28 Јули 2019
 • Клубски дом
 • Планина Плачковица

 • 10 Август 2019 - 10 Август 2019
 • Сè уште непознато
 • Битола

 • 24 Август 2019 - 24 Август 2019
 • Сè уште непознато
 • Прилеп

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.