Вести од светот

Трагедијата на Крис Фајфер: Самоубиство заради депресија

Со години Крис Фајфер беше најдобриот стантер во Светот, сепак 51 годишниот германски возач вчера си го одзеде животот откако извесен период пател од депресија.

Крис Фајфер дојде во Скопје во ноември 2010 година и приреди вистинско шоу на плоштадот Македонија. Со него тогаш направивме интервју кое можете да го прочитате овде, а потоа се сретнувавме на повеќе светски мото настани. Ништо до сега, во ниту еден момент не ја откриваше неговата темна страна. Постојано ведар и насмеан, имаше време за сите фанови дури и по најавата дека се повлекува, па веста за неговото самоубиство со неверување ја примија фановите ширум светот.

За ѕвездата на стант возењето, сепак, имало и темна страна. Според неговата сопруга Ренате, тој извесно време се борел со депресија, а во последните месеци ова станало исклучително тешко за него. Викендов Крис виде само еден излез и си го одзеде животот. 

Крис Фајфер ќе остане запомнет како човек кој многупати ги прекрши законите на физиката. Од самиот почеток на кариерата правеше работи за кои никој не веруваше дека се возможни. Така во 2004 година на „Stunt Wars“ во Флорида го исправи моторот на задното тркало под агол од 115 степени, 50 повеќе од она што до тогаш беше максимум. Со овој зафат тој не само што победи на настанот, туку влезе и во Гинисовата книга на рекорди.

Она што го прави легенда секако се и титулите кои ги има освоено, 4 титули како Европски првак и 4 во Светски рамки. Секако тука се и настапите на Ерцберг трките на Ред Бул на кој има освоено 4 први места, како и искачувањето по вертикалниот ѕид „Via Tina“ во Италија.

Ќе биде погребан на 26 март во 9.30 часот во родниот Траухгау (Германија).

Би можело да ве интересира

Како што забележавме на претходната трка во Британија, на тројцата најбрзи им се приклучува и Redding.

Кон крајот на минатиот месец ја имавме честа и задоволството да бидеме дел од првото европско демо возење организирано за медиумите од страна на CFMOTO Франција. 

Победи во сите 3 трки во Donington Park како најава за враќање на Турчинот во одбрана на титулата.

Сите знаеме колку жртви се потребни за постигнување спортски успеси на врвно ниво, но возачите во MotoGP едноставно одат неколку чекори подалеку.

Не баш секој ден на тајмлајн ти поминуваат слики од некој што рачно изработува кациги, особено не тука во Скопје, Македонија. 

Без паника, ова е почеток на едно ново поглавје за култната фабрика од Болоња, но не е и збогум за гласните V2-ки и V4-ки.

Листа на мото настани

Мото клубот No Limit поканува на мото собир на 20 август во Маврово. 

  • 20 Август 2022 - 20 Август 2022
  • Ратрак Маврово

Ноќни Волци Балкан: Интернационален мото собир.

  • 09 Јули 2022 - 09 Јули 2022

Најава за мото собирот на МК ЏИНКА Радовиш кој ќе се оддржи на 29/30/31 јули 2022 година. Повеќе детали наскоро.

  • 29 Јули 2022 - 31 Јули 2022
  • Клубски дом
  • Планина Плачковица

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.