Вести од светот

Honda Forza 750 ја освои „Red Dot Desing“ наградата за најубав дизајн на мотоцикл

Популарниот скутер Honda Forza 750 ја освои наградата за најубав дизајн.

Honda ја слави победата на традиционалните „Red Dot Design“ награди откако нивниот Forza 750 победи во категоријата за најдобар дизајн на мотоцикл.

Дел од пазарот уште од 2020-та година, Forza 750 беше претставен како ГТ туринг макси скутер кој нуди одличен комфорт но и перформанси благодарение на неговиот 745cc дво-цилиндричен мотор, модерни сопирачки и суспензија.

Forza 750 им се приклучи на два Honda автомобили како и на CBR 1000RR-R SP Fireblade во музејот на Red Dot Design наградите.

Главниот оперативен директор на Honda, Тошинобу Минами вели:

„Имавме уште една успешна година, освоивме неколку награди за најдобар дизајн на производ на престижните Red Dot Design награди. Уште откако е формирана компанијата, нашата цел е да го направиме животот на нашите клиенти поинтересен и веруваме дека оваа награда е потврда за нашата заложба и успех. Ќе продолжиме да го следиме овој принцип и ќе продолжиме да креираме производи кои ќе предизвикуваат голема возбуда во животот на нашите клиенти.“

Какви се овие награди?

RedDot awards txt 06 04

„Секоја година, Red Dot Award: Product Design се доделува на најдобриот производ, без разлика дали станува збор за изгледот, функционалноста, иновативноста. Она што е заедничко за сите оние кои ја имаат освоено наградата е нивниот неверојатен дизајн.“

„Победниците ги избира панел од 50 интернационални експерти кои го тестираат, оценуваат и детално разговараат за секој дизајн одделно. Критериумите се адаптираат секоја година со цел да ги рефлектираат најновите технички, социјални, економски и еколошки побарувања.“

Red Dot стана една од најпрестижните награди кога станува збор за дизајнот. Оваа година Forza 750 ги исполни сите барања за да ги победи останатите конкуренти во оваа категорија.

Би можело да ве интересира

Како што забележавме на претходната трка во Британија, на тројцата најбрзи им се приклучува и Redding.

Кон крајот на минатиот месец ја имавме честа и задоволството да бидеме дел од првото европско демо возење организирано за медиумите од страна на CFMOTO Франција. 

Победи во сите 3 трки во Donington Park како најава за враќање на Турчинот во одбрана на титулата.

Сите знаеме колку жртви се потребни за постигнување спортски успеси на врвно ниво, но возачите во MotoGP едноставно одат неколку чекори подалеку.

Не баш секој ден на тајмлајн ти поминуваат слики од некој што рачно изработува кациги, особено не тука во Скопје, Македонија. 

Без паника, ова е почеток на едно ново поглавје за култната фабрика од Болоња, но не е и збогум за гласните V2-ки и V4-ки.

Листа на мото настани

Мото клубот No Limit поканува на мото собир на 20 август во Маврово. 

  • 20 Август 2022 - 20 Август 2022
  • Ратрак Маврово

Ноќни Волци Балкан: Интернационален мото собир.

  • 09 Јули 2022 - 09 Јули 2022

Најава за мото собирот на МК ЏИНКА Радовиш кој ќе се оддржи на 29/30/31 јули 2022 година. Повеќе детали наскоро.

  • 29 Јули 2022 - 31 Јули 2022
  • Клубски дом
  • Планина Плачковица

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.