Вести од светот

Хорхе Лоренцо отвори сопствен МотоГП канал на YouTube

Поранешните натпреварувачи се одлични аналитичари на трките со мотоцикли. Тие разбираат како функционираат тркањето и мотоциклите и обезбедуваат фантастичен увид во спортот.

Токму поради оваа причина гледаме голем број на поранешни возачи во MotoGP, WorldSBK и MotoAmerica како стануваат репортери. Плус, ова е одлична можност за нова кариера за возачите штом ќе завршат со тркањето.

Како функционира ова во 21-от век? Речиси исто како и порано со таа разлика што социјалните медиуми денеска нудат нови можности.

Jorge Lorenzo 08 04

Земете го на пример Хорхе Лоренцо кој само што отвори сопствен канал на YouTube. Тука, пет-кратниот шампион бесплатно ги споделува своите размислувања и анализи.

Наречен “#99Seconds”, емисиите на каналот траат нешто повеќе од 10 минути. Лоренцо зборува на Шпански но доколку сакате има и превод на Англиски.

Додека за некои возачи е тешко да ја направат транзицијата откако ќе им завршат кариерите, се чини дека за Хорхе Лоренцо работите се одвиваат добро.

Би можело да ве интересира

Како што забележавме на претходната трка во Британија, на тројцата најбрзи им се приклучува и Redding.

Кон крајот на минатиот месец ја имавме честа и задоволството да бидеме дел од првото европско демо возење организирано за медиумите од страна на CFMOTO Франција. 

Победи во сите 3 трки во Donington Park како најава за враќање на Турчинот во одбрана на титулата.

Сите знаеме колку жртви се потребни за постигнување спортски успеси на врвно ниво, но возачите во MotoGP едноставно одат неколку чекори подалеку.

Не баш секој ден на тајмлајн ти поминуваат слики од некој што рачно изработува кациги, особено не тука во Скопје, Македонија. 

Без паника, ова е почеток на едно ново поглавје за култната фабрика од Болоња, но не е и збогум за гласните V2-ки и V4-ки.

Листа на мото настани

Мото клубот No Limit поканува на мото собир на 20 август во Маврово. 

  • 20 Август 2022 - 20 Август 2022
  • Ратрак Маврово

Ноќни Волци Балкан: Интернационален мото собир.

  • 09 Јули 2022 - 09 Јули 2022

Најава за мото собирот на МК ЏИНКА Радовиш кој ќе се оддржи на 29/30/31 јули 2022 година. Повеќе детали наскоро.

  • 29 Јули 2022 - 31 Јули 2022
  • Клубски дом
  • Планина Плачковица

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.