Вести од светот

Хорхе Лоренцо отвори сопствен МотоГП канал на YouTube

Поранешните натпреварувачи се одлични аналитичари на трките со мотоцикли. Тие разбираат како функционираат тркањето и мотоциклите и обезбедуваат фантастичен увид во спортот.

Следете нè на:

 

Поранешните натпреварувачи се одлични аналитичари на трките со мотоцикли. Тие разбираат како функционираат тркањето и мотоциклите и обезбедуваат фантастичен увид во спортот.

Токму поради оваа причина гледаме голем број на поранешни возачи во MotoGP, WorldSBK и MotoAmerica како стануваат репортери. Плус, ова е одлична можност за нова кариера за возачите штом ќе завршат со тркањето.

Како функционира ова во 21-от век? Речиси исто како и порано со таа разлика што социјалните медиуми денеска нудат нови можности.

Jorge Lorenzo 08 04

Земете го на пример Хорхе Лоренцо кој само што отвори сопствен канал на YouTube. Тука, пет-кратниот шампион бесплатно ги споделува своите размислувања и анализи.

Наречен “#99Seconds”, емисиите на каналот траат нешто повеќе од 10 минути. Лоренцо зборува на Шпански но доколку сакате има и превод на Англиски.

Додека за некои возачи е тешко да ја направат транзицијата откако ќе им завршат кариерите, се чини дека за Хорхе Лоренцо работите се одвиваат добро.

Би можело да ве интересира

Со новиот R 18 Transcontinental, BMW ја надополнува својата R 18 фамилија со т.н. голема американски турер. На овој модел се надоврзува и т.н. бобер, модел кој е именуван едноставно како R 18 B.

Кал Крачлоу ќе го замени возачот на Petronas Yamaha SRT, Франко Морбидели на двете трки во Австрија и следната во Велика Британија.

И покрај тоа што челниците на KTM во 2015 година најавија дека нема повеќе да прават супер брзи мотори кои припаѓаат на патеките а не на улиците, сепак еве демант, барем во некоја рака. 

Дани Педроса, сега тест возачот на Red Bull KTM Factory Racing за прв пат на патеката во Австрија ќе се појави со KTM RC16 во натпреварувачка конкуренција. 

Givi во својата богата понуда вклучи и универзално светло чија задача ќе биде да ја осветлува внатрешноста на вашиот куфер. 

Од чилеанскиот Каретера аустрал до украинските карпати, од канадските прерии до европските најпопуларни места за возење, глобалната мото заедница за прв пат се обедини и возеше, и виртуелно и физички, на првиот THE WORLD ADVENTURE WEEK организиран од страна на KTM и апликацијата Riser.

Реклами

Листа на мото настани

  • 30 Јули 2021 - 01 Август 2021
  • Мотодом Џинка
  • Планина Плачковица

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.