Вести од светот

Европската Унија му се закани на Harley-Davidson со царини во висина од 50 проценти

Harley-Davidson покажа добри финансиски податоци за првиот квартал од годината. Продажбата на мотоцикли низ целиот свет е зголемена за девет проценти а само во Северна Америка таа се зголеми за 30 проценти.

Сепак, компанијата се соочува со нова закана која значително би можела да влијае врз продажбата во Европа, која веќе се намалува.

Европската Унија, почнувајќи од 1-ви јуни, планира да воведе царини во висина од 56 проценти на сите мотоцикли на Harley-Davidson. Ова е дел од трговскиот спор кој датира уште од 2018-та година кога администрацијата на Доналд Трамп воведе нови такси за челик и алуминиум. Европската Унија возврати со воведување на царини на одделни производи како што се бурбонот Kentucky и мотоциклите на Harley. Компанијата тогаш одлучи во Европа да ги продава машините кои се произведени надвор од САД и на тој начин продолжи да плаќа само 6 проценти царина. Но сега, ЕУ нареди да се плаќаат дополнителни 50 проценти на овие мотоцикли без разлика каде тие се произведени. Со тоа, вкупната бројка се искачи на 56 %.

Од компанијата велат дека веќе разговарале со нивните адвокати за да се спротистават на новите давачки. Но исто така, постои и шанса новата администрација на Џо Бајден да постигне договор со Европа со цел да се надмине спорот кој го наследи од претходната администрација. Но нема гаранции дали ова ќе се случи.

harley txt 22 04

„Оваа ситуација е без преседан и многу лено може да прерасне во трговска војна од двете страни на Атлантикот“, вели извршниот директор на Harley-Davidson, Џокен Зајц. Според него, новите царини се спротивни на слободната трговија и имаат големо влијание врз компанијата. Годишно, импактот би можел да биде помеѓу 200 и 250 милиони долари.

Од компнијата исто така велат и дека Европските производители кои продаваат во САД плаќаат царина од само 2.4 проценти.

Добри вести дома, лоши во странство

Севкупно гледано, првиот квартал беше позитивен за компанијата. Зголемена е продажбата но и профитот. Низ целиот свет продажбата во првиот квартал од 2021-ва е зголемен за 9 проценти во споредба со минатата година.Пред се тоа се должи на фактот дека само во САД има зголемување од 30 проценти.  Во меѓувреме, продажбата во EMEA (Европа, Блиски Исток, Африка) е намалена за 30 проценти откако компанијата ја прекина продажбата на Sportster и Street моделите во Европа.

harley txt 1 22 04

Во однос на пазарот за модели кои имаат повеќе од 600cc, има намалување од 3.9 проценти. Ако се остварат најавите за зголемување на царините, се очекува продажбата и овој сектор значително да опадне.

Harley-Davidson на крајот на годината очекува зголемување на приходите помеѓу 30 и 35 проценти. Од одлуката на ЕУ ќе зависи дали компанијата ќе има година каква што очекува или таа може на крајот да биде и уште подобра.

Би можело да ве интересира

Како што забележавме на претходната трка во Британија, на тројцата најбрзи им се приклучува и Redding.

Кон крајот на минатиот месец ја имавме честа и задоволството да бидеме дел од првото европско демо возење организирано за медиумите од страна на CFMOTO Франција. 

Победи во сите 3 трки во Donington Park како најава за враќање на Турчинот во одбрана на титулата.

Сите знаеме колку жртви се потребни за постигнување спортски успеси на врвно ниво, но возачите во MotoGP едноставно одат неколку чекори подалеку.

Не баш секој ден на тајмлајн ти поминуваат слики од некој што рачно изработува кациги, особено не тука во Скопје, Македонија. 

Без паника, ова е почеток на едно ново поглавје за култната фабрика од Болоња, но не е и збогум за гласните V2-ки и V4-ки.

Листа на мото настани

Мото клубот No Limit поканува на мото собир на 20 август во Маврово. 

  • 20 Август 2022 - 20 Август 2022
  • Ратрак Маврово

Ноќни Волци Балкан: Интернационален мото собир.

  • 09 Јули 2022 - 09 Јули 2022

Најава за мото собирот на МК ЏИНКА Радовиш кој ќе се оддржи на 29/30/31 јули 2022 година. Повеќе детали наскоро.

  • 29 Јули 2022 - 31 Јули 2022
  • Клубски дом
  • Планина Плачковица

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.