Вести од светот

Џонатан Реа конечно доби возачка дозвола за мотор

Иако звучи чудно, многу од познатите мотоциклисти не поседуваат возачки дозволи од категорија А

Последен од низата кој се здоби со право за управување на мотоцикл на јавен пат е шест-кратниот шампион од Светскиот Супербајк шампионат - Џонатан Реа.

johnatan rea sampion

Ѕвездата на Кавасаки конечно дојде до возачка дозвола откако минатата година започна со процедурата за полагање. Иако звучи чудно тој прво падна на испитот, а кога сакаше повторно да полага испитниот центар беше затворен заради Корона вирусот. Во вториот обид тој беше успешен и сега веќе 34 годишниот Џонатан Реа конечно ќе може да вози мотор и надвор од тркачките патеки.

Денеска на својот инстаграм профил тој ја сподели среќната вест со фановите :)

https://www.instagram.com/p/CRWGetEnx-w/

Би можело да ве интересира

Како што забележавме на претходната трка во Британија, на тројцата најбрзи им се приклучува и Redding.

Кон крајот на минатиот месец ја имавме честа и задоволството да бидеме дел од првото европско демо возење организирано за медиумите од страна на CFMOTO Франција. 

Победи во сите 3 трки во Donington Park како најава за враќање на Турчинот во одбрана на титулата.

Сите знаеме колку жртви се потребни за постигнување спортски успеси на врвно ниво, но возачите во MotoGP едноставно одат неколку чекори подалеку.

Не баш секој ден на тајмлајн ти поминуваат слики од некој што рачно изработува кациги, особено не тука во Скопје, Македонија. 

Без паника, ова е почеток на едно ново поглавје за култната фабрика од Болоња, но не е и збогум за гласните V2-ки и V4-ки.

Листа на мото настани

Мото клубот No Limit поканува на мото собир на 20 август во Маврово. 

  • 20 Август 2022 - 20 Август 2022
  • Ратрак Маврово

Ноќни Волци Балкан: Интернационален мото собир.

  • 09 Јули 2022 - 09 Јули 2022

Најава за мото собирот на МК ЏИНКА Радовиш кој ќе се оддржи на 29/30/31 јули 2022 година. Повеќе детали наскоро.

  • 29 Јули 2022 - 31 Јули 2022
  • Клубски дом
  • Планина Плачковица

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.