Вести од светот

Џонатан Реа конечно доби возачка дозвола за мотор

Иако звучи чудно, многу од познатите мотоциклисти не поседуваат возачки дозволи од категорија А

Следете нè на:

 

Иако звучи чудно, многу од познатите мотоциклисти не поседуваат возачки дозволи од категорија А

Последен од низата кој се здоби со право за управување на мотоцикл на јавен пат е шест-кратниот шампион од Светскиот Супербајк шампионат - Џонатан Реа.

johnatan rea sampion

Ѕвездата на Кавасаки конечно дојде до возачка дозвола откако минатата година започна со процедурата за полагање. Иако звучи чудно тој прво падна на испитот, а кога сакаше повторно да полага испитниот центар беше затворен заради Корона вирусот. Во вториот обид тој беше успешен и сега веќе 34 годишниот Џонатан Реа конечно ќе може да вози мотор и надвор од тркачките патеки.

Денеска на својот инстаграм профил тој ја сподели среќната вест со фановите :)

Би можело да ве интересира

И покрај тоа што челниците на KTM во 2015 година најавија дека нема повеќе да прават супер брзи мотори кои припаѓаат на патеките а не на улиците, сепак еве демант, барем во некоја рака. 

Дани Педроса, сега тест возачот на Red Bull KTM Factory Racing за прв пат на патеката во Австрија ќе се појави со KTM RC16 во натпреварувачка конкуренција. 

Givi во својата богата понуда вклучи и универзално светло чија задача ќе биде да ја осветлува внатрешноста на вашиот куфер. 

Од чилеанскиот Каретера аустрал до украинските карпати, од канадските прерии до европските најпопуларни места за возење, глобалната мото заедница за прв пат се обедини и возеше, и виртуелно и физички, на првиот THE WORLD ADVENTURE WEEK организиран од страна на KTM и апликацијата Riser.

После првичните гласини и калкулации се поизвесна е иднината на Данило Петручи која би продолжила во WorldSBK шампионатот.

На сите ни е познато дека светскиот тенисер бр. 1 подолго време има соработка со Peugeot. А они кои ја следат оваа компанија знаат дека таа интензивно се обидува да се ребрендира и репозиционира со својата гама на две тркала, особено по комплетното преземање од страна на индискиот конгломерат Mahindra. 

Реклами

Листа на мото настани

  • 30 Јули 2021 - 01 Август 2021
  • Мотодом Џинка
  • Планина Плачковица

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.