Вести од светот

Успешно реализиран првиот The World Adventure Week

Од чилеанскиот Каретера аустрал до украинските карпати, од канадските прерии до европските најпопуларни места за возење, глобалната мото заедница за прв пат се обедини и возеше, и виртуелно и физички, на првиот THE WORLD ADVENTURE WEEK организиран од страна на KTM и апликацијата Riser.

Следете нè на:

 

Од чилеанскиот Каретера аустрал до украинските карпати, од канадските прерии до европските најпопуларни места за возење, глобалната мото заедница за прв пат се обедини и возеше, и виртуелно и физички, на првиот THE WORLD ADVENTURE WEEK организиран од страна на KTM и апликацијата Riser.

Низ бројки 7-те дена авантура изгледаа вака: 1.5 милиони извозени километри25,000 вкупно извозени часови, 4,770 m андморкса висина, највисока точка на возење, 735 групни возења и возачи од 74 земји. 

THE WORLD ADVENTURE WEEK

Во оваа кампања вкупно се вклучиле 1,005 возачи на различни мотори кои комплетирале над 1000 километри во период од 7 дена, што и беше основниот критериум за успешно учество. За оние кои ја комплетирале основата задача и учествувале во дневните предизвици организаторите обезбедија и наградно извлекување во кое главната награда беше новиот KTM ADVENTURE 1290. Добитникот е возач од Норвешка. 

Дневните предизвици вклучуваа посета на KTM дилер, искачување на одредена висинска точка, возење во група, изминати одреден број километри во еден ден и сл. Ранг листата континуирано беше достапна на theworldadventureweek.com.

По успешната организација на првиот ваков настан, организаторите најавуваат дека ќе го има повторно и повторно, а буквално сите возачи од секој дел на светот со нетрпение веќе го очекуваат следниот предизвик. 

Би можело да ве интересира

И покрај тоа што челниците на KTM во 2015 година најавија дека нема повеќе да прават супер брзи мотори кои припаѓаат на патеките а не на улиците, сепак еве демант, барем во некоја рака. 

Дани Педроса, сега тест возачот на Red Bull KTM Factory Racing за прв пат на патеката во Австрија ќе се појави со KTM RC16 во натпреварувачка конкуренција. 

Givi во својата богата понуда вклучи и универзално светло чија задача ќе биде да ја осветлува внатрешноста на вашиот куфер. 

Од чилеанскиот Каретера аустрал до украинските карпати, од канадските прерии до европските најпопуларни места за возење, глобалната мото заедница за прв пат се обедини и возеше, и виртуелно и физички, на првиот THE WORLD ADVENTURE WEEK организиран од страна на KTM и апликацијата Riser.

После првичните гласини и калкулации се поизвесна е иднината на Данило Петручи која би продолжила во WorldSBK шампионатот.

На сите ни е познато дека светскиот тенисер бр. 1 подолго време има соработка со Peugeot. А они кои ја следат оваа компанија знаат дека таа интензивно се обидува да се ребрендира и репозиционира со својата гама на две тркала, особено по комплетното преземање од страна на индискиот конгломерат Mahindra. 

Реклами

Листа на мото настани

  • 30 Јули 2021 - 01 Август 2021
  • Мотодом Џинка
  • Планина Плачковица

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.