MotoGP

Роси: Нема да преминам во Петронас само за да кажам чао

По изјавата на шефот на Петронас тимот, дека Роси е жива легенда но тој не би сакал да дојде во тимот само за да се збогува со МотоГП, „Докторот“ денеска даде свое видување на ситуацијата.

Следете нè на:

По изјавата на шефот на Петронас тимот, дека Роси е жива легенда но тој не би сакал да дојде во тимот само за да се збогува со МотоГП, „Докторот“ денеска даде свое видување на ситуацијата.

„Се согласувам со неговите зборови, не би сакал да преминам во Петронас само за да кажам чао“ - изјави Валентино Роси.

 DSC3672 copy copy

Тој неодамна даде изјава за следната сезона во која кажа дека 2021 за него ќе биде или Петронас или пензионирање од МотоГП. Претходно откако тимот на Јамаха потпиша договори со Вињалес и Квартараро, Роси изјави дека ќе почека до средината на сезоната за да донесе конечна одлука, но доколку се бори за подиумот тој ќе продолжи да се трка. Со оглед на новата ситуација со Корона вирусот и фактот дека се откажани половина од трките, Докторот има тешка одлука пред себе.

„За жал заради вирусот морам да донесам одлука без да возам трки, сега треба да размислам дали и следната година ќе имам мотивацијата и сила. Имам одлична прилика со Петронас тимот, за мене тие се топ-левел тим па мислам дека ќе биде одлична комбинација. Сепак немаме разговарано директно со Разлан од Петронас тимот, само со Лин Џарвис и Јамаха.“

„Ако одлучам да преминам во Петронас тоа ќе биде со 100% мотивација и ќе дадам се од себе за да се вратам на подиумите.“ - дополни Роси.

За одлуката ќе почекаме до средината на Јули за кога е закажана првата МотоГП трка, а до кога Роси треба да ја соопшти неговата одлука.

motul makeodnija

Би можело да ве интересира

Трката која требаше да се вози на 7-ми јуни на патеката Орман крај Скопје се одложува до следниот викенд, односно 14-ти јуни.

Уште една трка помалку во календарот за 2020, со денешната одлука на Дорна, и трката во Јапонија се откажува во целост.

Со денешната одлука на Дорна откажани се трките во Британија (Силверстоун) и Австралија (Филип Ајленд).

Официјално денеска беше ставен потпис на договор со кој Џек Милер ќе биде еден од возачите за фабричкиот тим на Дукати во 2021 со можност договорот да се продолжи на уште една година.

Според зборовите на неговиот менаџер, легендариот Кенан Софуоглу, за Топрак веќе постои интерес од МотоГП тимовите.

По изјавата на шефот на Петронас тимот, дека Роси е жива легенда но тој не би сакал да дојде во тимот само за да се збогува со МотоГП, „Докторот“ денеска даде свое видување на ситуацијата.

Реклами

Листа на мото настани

  • 12 Јуни 2020 - 14 Јуни 2020
  • 12 Другари
  • Ваташа, Кавадарци

  • 19 Јуни 2020 - 21 Јуни 2020
  • Club house
  • Скопје, Водно

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.