MotoGP

Џек Милер во Дукати!

Официјално денеска беше ставен потпис на договор со кој Џек Милер ќе биде еден од возачите за фабричкиот тим на Дукати во 2021 со можност договорот да се продолжи на уште една година.

Следете нè на:

 

Официјално денеска беше ставен потпис на договор со кој Џек Милер ќе биде еден од возачите за фабричкиот тим на Дукати во 2021 со можност договорот да се продолжи на уште една година.

Тимот од Борго Панигале го обезбеди потписот на 25 годишниот возач, со што тој стана еден од двајцата возачи кои тимот ќе ги има следната сезона. Се уште не е познато кој ќе биде вториот, но по се изгледа дека Данило Петручи следната сезона ќе настапува во Супербајк шампионатот.

 DSC2901

„Би сакал да му се заблагодарам на тимот за поддршката која ја имав во изминатите две ипол години. Чест ми е што ќе можам да ја продолжам кариерата во тимот на Дукати и би сакал да му се заблагодарам на целиот менаџмент за неверојатната прилика.“ - изјави Милер.

„Откако пристигна во Прамак Рејсинг тимот Џек покажа неверојатна пасија и растеше заедно со тимот, тој покажа дека е еден од најбрзите и нај талентирани возачи во шампионатот. Среќни сме што следната година тој ќе го добие фабричкиот Дукати мотоцикл и што прифати да биде дел од тимот. Убедени сме дека Џек ги има сите потребни атрибути за да се бори за позициите кои се важни, на секоја трка, започнувајќи со возењето на Desmosedici GP20 оваа сезона и продолжувајќи во фабричкиот тим следната.“ - изјави Клаудио Доменикали (Директорот на Дукати).

Би можело да ве интересира

Со новиот R 18 Transcontinental, BMW ја надополнува својата R 18 фамилија со т.н. голема американски турер. На овој модел се надоврзува и т.н. бобер, модел кој е именуван едноставно како R 18 B.

Кал Крачлоу ќе го замени возачот на Petronas Yamaha SRT, Франко Морбидели на двете трки во Австрија и следната во Велика Британија.

И покрај тоа што челниците на KTM во 2015 година најавија дека нема повеќе да прават супер брзи мотори кои припаѓаат на патеките а не на улиците, сепак еве демант, барем во некоја рака. 

Дани Педроса, сега тест возачот на Red Bull KTM Factory Racing за прв пат на патеката во Австрија ќе се појави со KTM RC16 во натпреварувачка конкуренција. 

Givi во својата богата понуда вклучи и универзално светло чија задача ќе биде да ја осветлува внатрешноста на вашиот куфер. 

Од чилеанскиот Каретера аустрал до украинските карпати, од канадските прерии до европските најпопуларни места за возење, глобалната мото заедница за прв пат се обедини и возеше, и виртуелно и физички, на првиот THE WORLD ADVENTURE WEEK организиран од страна на KTM и апликацијата Riser.

Реклами

Листа на мото настани

  • 30 Јули 2021 - 01 Август 2021
  • Мотодом Џинка
  • Планина Плачковица

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.