MotoGP

MotoGP: Откажани уште 3 трки

Со денешната одлука на Дорна се откажани трките во Германија (Захсенринг), Холандија (Асен) и Финска (КимиРинг).

Следете нè на:

Со денешната одлука на Дорна се откажани трките во Германија (Захсенринг), Холандија (Асен) и Финска (КимиРинг).

Во известувањето стои дека причина за откажувањето е состојбата со Корона вирусот и неможноста да се организираат трките во предвидениот рок. Германското Гранд При требаше да се вози на 21-ви јуни, трката во Холандија на 28-ми јуни, а Финска на 12-ти јули.

IMGP9434 copy

За разлика од претходните неколку трки кои беа презакажани, овие три се целосно откажани за 2020, а заедно со МотоГП трката во Катар бројот на откажани трки се искачи на 4.

Официјален МотоГП календар за 2020

Рунда

Датум

Трка

Патека

-

8 март

Катар (MotoGP откажана)

Losail

 

3 мај

Шпанија

(одложена)

Jerez

 

17 мај

Франција (одложена)

Le Mans

 

31 мај

Италија (одложена)

Mugello

 

7 јуни

Каталуња (одложена)

Barcelona

 

21 јуни

Германија (откажана)

Sachsenring

 

28 јуни

Холандија (откажана)

Assen

 

12 јули

Финска (откажана)

KymiRing

1

9 август

Чешка

Brno

2

16 август

Австрија

Red Bull Ring

3

30 август

Велика Британија

Silverstone

4

13 септември

Сан Марино

Misano

5

27 септември

Арагон

Aragon (преместена)

6

4 октомври

Тајланд

Buriram (преместена)

7

18 октомври

Јапонија

Motegi

8

25 октомври

Австралија

Phillip Island

9

1 ноември

Малезија

Sepang

10

15 ноември

Америка

COTA (преместена)

11

22 ноември

Аргентина

Termas de Rio Hondo (преместена)

12

29 ноември

Валенсија

Ricardo Tormo (преместена)

motul makeodnija

Би можело да ве интересира

Трката која требаше да се вози на 7-ми јуни на патеката Орман крај Скопје се одложува до следниот викенд, односно 14-ти јуни.

Уште една трка помалку во календарот за 2020, со денешната одлука на Дорна, и трката во Јапонија се откажува во целост.

Со денешната одлука на Дорна откажани се трките во Британија (Силверстоун) и Австралија (Филип Ајленд).

Официјално денеска беше ставен потпис на договор со кој Џек Милер ќе биде еден од возачите за фабричкиот тим на Дукати во 2021 со можност договорот да се продолжи на уште една година.

Според зборовите на неговиот менаџер, легендариот Кенан Софуоглу, за Топрак веќе постои интерес од МотоГП тимовите.

По изјавата на шефот на Петронас тимот, дека Роси е жива легенда но тој не би сакал да дојде во тимот само за да се збогува со МотоГП, „Докторот“ денеска даде свое видување на ситуацијата.

Реклами

Листа на мото настани

  • 12 Јуни 2020 - 14 Јуни 2020
  • 12 Другари
  • Ваташа, Кавадарци

  • 19 Јуни 2020 - 21 Јуни 2020
  • Club house
  • Скопје, Водно

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.