MotoGP

Распоред за следење на МотоГП Портимао 2022

Викендов се вози петтата трка од МотоГП шампионатот. Погледнете го распоредот за викендот и не заборавајте, МотоГП трката во недела започнува во 14 часот со пренос на СпортКлуб 3 каналот.

Прекрасната патека Портимао лежи во Алгарве регионот во Португалија, располага со 100.000 места за љубителите на Авто-Мото спортовите, а беше отворена во 2008-ма година.

50002 r10 ambience.big

Патеката има должина од 4,6 километри, составена е од 15 свиоци од кои 6 се леви, а 9 десни. Најдолгиот правец изнесува 969 метри, а најголемата брзина забележана на патеката изнесува 351,7 км/ч.

Рекордот на патеката е во сопственост на Алекс Ринс и изнесува 1'39.450

Настаните ќе се одвиваат според следниот распоред:

Петок 22.04.2022 | Спорт Клуб 3
10:00 MOTO GP: MOTO 3 – ТРЕНИНГ 1
10:55 MOTO GP: MOTO GP – ТРЕНИНГ 1
11:55 MOTO GP: MOTO 2 – ТРЕНИНГ 1
14:15 MOTO GP: MOTO 3 – ТРЕНИНГ 2
15:10 MOTO GP: MOTO GP – ТРЕНИНГ 2
16:10 MOTO GP: MOTO 2 – ТРЕНИНГ 2
Сабота 23.04.2022 | Спорт Клуб 3
10:00 MOTO GP: MOTO 3 – ТРЕНИНГ 3
10:55 MOTO GP: MOTO GP – ТРЕНИНГ 3
11:50 MOTO GP: MOTO 2 – ТРЕНИНГ 3
13:35 MOTO GP: MOTO 3 – КВАЛИФИКАЦИИ
14:30 MOTO GP: MOTO GP – ТРЕНИНГ 4
15:10 MOTO GP: MOTO GP –  КВАЛИФИКАЦИИ
16:10 MOTO GP: MOTO 2 – КВАЛИФИКАЦИИ
Недела 24.04.2022 | Спорт Клуб 3
12:20 MOTO GP: MOTO 3 – ТРКА
14:00 MOTO GP: MOTO GP – ТРКА
15:30 MOTO GP: MOTO 2 – ТРКАБи можело да ве интересира

Деновите, пред една од најкултните трки во календарот, изобилуваат со содржини.

 Според најавата на некои светски медиуми за очекување е KTM многу наскоро да ја лансира својата нова понуда во рангот на новата 490 серија. 

Дали организација на трка значи само објавување на стартот и мафтање со црно бело знаме за крај? Дали обврските на организаторот завршуваат тука?

Неверојатна е брзината, желбата и посветеноста на најбрзите тројца на секоја досегашна трка во овогодинешниот шампионат на суперспортските мотори WSBK!

Викендов во Србија на патеката Навак се возеа 3 и 4 трка во рамките македонскиот и БМУ европскиот шампионатот во врзински мотоциклизам. 

Запознајте ги Бранко, Новак, Михаил, Горјан, Гален и Олег. Јас ги запознав едно неделно попладне на полјана во близина на спортскиот аеродром Стенковец. 

Листа на мото настани

Забава на Custom Choppers Strumica по повод отворањето на нивниот клаб хаус.

 • 14 Мај 2022 - 14 Мај 2022
 • Custom Choppers Club House
 • На главниот булевар во Струмица

Мото клубот Вепар на 15-ти мај ќе ја организира петтата по ред бавна трка.

 • 15 Мај 2022 - 15 Мај 2022

Чопер клуб го најави Run to the Sun 2022.

 • 24 Јуни 2022 - 25 Јуни 2022
 • Clubhouse 3313
 • Илинденска 138, Скопје

Ноќни Волци Балкан: Интернационален мото собир.

 • 09 Јули 2022 - 09 Јули 2022

МК Мечки од Куманово го најави годинешниот „Moto Rock Fest 2022“.

 • 11 Јуни 2022 - 11 Јуни 2022
 • Спортски аеродром Аџитепе

Најава за мото собирот на МК ЏИНКА Радовиш кој ќе се оддржи на 29/30/31 јули 2022 година. Повеќе детали наскоро.

 • 29 Јули 2022 - 31 Јули 2022
 • Клубски дом
 • Планина Плачковица

Да продолжиме со поголемо темпо од онаму кај што застанавме во 2019 година.
Се гледаме на првиот викенд во месец Јуни!!!
 • 03 Јуни 2022 - 05 Јуни 2022
 • Нов Парк
 • Свети Николе

Дводневен мото фестивал во организација на МК Тиквеш Рајдерс од Кавадарци.

 • 17 Јуни 2022 - 18 Јуни 2022
 • 12 Другари
 • Ваташа, Кавадарци

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.