MotoGP

Промени на табелата во МотоГП шампионатот

По завршувањето на втората трка од 2021 МотоГП шампионатот, има промени на табелата кај возачите.

Следете нè на:

 

По завршувањето на втората трка од 2021 МотоГП шампионатот, има промени на табелата кај возачите.

Јохан Зарко го презеде водството а за веднаш по него следуваат Фабио Куартараро и Маверик Вињалес.

qatar txt 1

Актуелниот шампион, возачот на Suzuki Ecstar, Жоан Мир падна за две позиции подолу и во моментов се наоѓа на шестото место.

Doha: MotoGP Championship standings
Pos   Rider Nat Team Points Diff.
1 ^1 Johann Zarco FRA Pramac Ducati (GP21) 40  
2 ^3 Fabio Quartararo FRA Monster Yamaha (YZR-M1) 36 (-4)
3 ˅2 Maverick Viñales SPA Monster Yamaha (YZR-M1) 36 (-4)
4 ˅1 Francesco Bagnaia ITA Ducati Team (GP21) 26 (-14)
5 ^1 Alex Rins SPA Suzuki Ecstar (GSX-RR) 23 (-17)
6 ˅2 Joan Mir SPA Suzuki Ecstar (GSX-RR) 22 (-18)
7 ^8 Jorge Martin SPA Pramac Ducati (GP21)* 17 (-23)
8 ˅1 Aleix Espargaro SPA Aprilia Gresini (RS-GP) 15 (-25)
9 = Jack Miller AUS Ducati Team (GP21) 14 (-26)
10 ˅2 Pol Espargaro SPA Repsol Honda (RC213V) 11 (-29)
11 ˅1 Enea Bastianini ITA Avintia Ducati (GP19)* 11 (-29)
12 ^2 Brad Binder RSA Red Bull KTM (RC16) 10 (-30)
13 ˅2 Stefan Bradl GER Repsol Honda (RC213V) 7 (-33)
14 ˅2 Valentino Rossi ITA Petronas Yamaha (YZR-M1) 4 (-36)
15 NA Franco Morbidelli ITA Petronas Yamaha (YZR-M1) 4 (-36)
16 ˅3 Miguel Oliveira POR Red Bull KTM (RC16) 4 (-36)

Би можело да ве интересира

Овој систем прв пат беше употребен на трката во Лосаил.

Во било која друга година, пад на продажбата од 10% би значело и барање на оставка од претседателот на бордот на директори на компанијата.

МотоГП тимот на Репсол Хонда во денешното соопштение го потврди враќањето на Марк Маркез на патеката.

Сите работи кај R18 крузерите на BMW се огромни.

Suzuki почна да објавува информации за GSX-S1000.

Поранешните натпреварувачи се одлични аналитичари на трките со мотоцикли. Тие разбираат како функционираат тркањето и мотоциклите и обезбедуваат фантастичен увид во спортот.

Реклами

Листа на мото настани

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.