MotoGP

MotoGP: Петручи не верува дека ќе има добар настап на патеките кои му одговараат на Ducati

Малата разлика во поразите на трките во Катар и Муџело покажува дека возачот на Honda е способен да победи на патеките кои му одговараат на мотоциклот на Ducati.

Следете нè на:

 

Малата разлика во поразите на трките во Катар и Муџело покажува дека возачот на Honda е способен да победи на патеките кои му одговараат на мотоциклот на Ducati.

Патеките во Асен и Заксенринг, каде што возачот на Honda, Марк Маркез, победува десет години по ред, отсекогаш биле патеки кои не му одговарале на Ducati. Сепак, Данило Петручи вели дека тимот мора да го даде максимумот за да може да го победат Маркез и да ја намалат предоста која ја има на табелата.

„Следните две трки, во Брно и Шпилберг, се малку подобри за нас но оваа година Марк направи голем исчекор напред“ , вели Петручи.

„Докрај се боревме во Катар и Муџело, кои се две од омилените патеки на Ducati и загубивме за само неколку стотинки. Следните две трки исто така му одговараат на нашиот мотоцикл.“

Petruci txt 18 07

„Треба да го дадеме максимумот за борбата за титулата да биде отворена до крај. Знам дека тоа ќе биде навистина тешко, но мораме да веруваме во нашите способности.“

Летната пауза Маркез ја започна со убедлива предност од 58 поени пред најблискиот ривал, Андреа Довициозо. Петручи пак се наоѓа на третото место со заостанување од 64 поени.

Единствената победа која ја постигна Довициозо оваа сезона на трката во Катар заврши со предност од 0,023 секунди во однос на Маркез. На трката која се возеше во Муџело, Петручи успеа да победи со разлика од само 0.043 секунди.

Минатата сезона, благодарение на Довициозо и Хорхе Лоренцо, Ducati победи на трките во Брно и Австрија.

motul makeodnija

Би можело да ве интересира

Марк Маркез вели дека е среќен што Романо Фенати повторно се бори за првото место.

Ова е мотоциклот со кој Џонатан Реа и Леон Хаслам победија на трката Suzuka 8-Hours.

Спортскиот директор на Ducati , Паоло Чиабати, ги објаснува причините зошто тимот за прв пат во својата историја се одлучи да настапи со четири мотоцикли кои имаат фабрички спецификации.

Тимскиот менаџер на Repsol Honda, Алберто Пуиг е среќен поради враќањето на патеката на Хорхе Лоренцо но не очекува тој да биде во врвна форма.

Листа на сите се познати договори кои возачи и тимовите ги имаат за 2020 година.

Лидерот на табелата Алекс Маркез ќе ја вози шестата сезона во Moto2 серијата.

Бидете информирани за сите новости директно на вашата е-маил адреса
Реклами

Листа на мото настани

  • 24 Август 2019 - 24 Август 2019
  • Сè уште непознато
  • Прилеп

  • 31 Август 2019 - 01 Септември 2019
  • Патека Плевен
  • Долна Митрополија, Бугарија

  • 07 Септември 2019 - 09 Септември 2019
  • Република Македонија

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.