Мотоцикли

Project 1708 на Ducati ни ветува супербајк машина која ќе има 234 коњски сили

Сите знаевме дека ќе дојде време кога Ducati ќе креира „Superleggera“ верзија на Panigale V4.

Следете нè на:

Сите знаевме дека ќе дојде време кога Ducati ќе креира „Superleggera“ верзија на Panigale V4.

Иако можеби не требаше да очекувавме да го видиме мотоциклот на EICMA мото шоуто минатата година, се надеваме дека машината оваа година ќе се најде на пазарот.

Веста се прошири откако првиот човек на Ducati, Клаудио Доменикали, испрати слики до неколку лица со кои најави дека наскоро ќе се појави „Project 1708“.

А денес за прв пат успеавме да видиме дел од спецификациите. Како ви звучат 234 коњски сили, 152 килограми и аеродинамични крилца од MotoGP?

Во моментов не е познато дали Ducati го користи 1,103cc V4 моторот кој може да се најде кај Panigale V4 и Panigale V4 S или пак моторот со зафатнина од 998cc кој го има Panigale V4 R.

Според она што можеме да го видиме, се чини дека Ducati има направено многу мали промени кај V4 моторот кој и онака веќе е многу моќен.

Тоа значи дека може да очекуваме 234 коњски сили и издув од Акраповиќ, истиот оној кој го има кај Superleggera V4.

Покрај овие работи, можеме да очекуваме и тркала и рамка изработени од јаглеродни влакна, а се чини и дека аеродинамиката доаѓа од Desmosedici GP16 MotoGP мотоциклот.

Шарите на машината доаѓаат од 2019 MotoGP програмата. Производството ќе биде во ограничена количина и можеме да очекуваме дека ќе бидат произведени околу 500 примероци.

Цената на овој мотоцикл на пазарот во САД се очекува да изнесува околу 100 000 долари а доставата ќе почне од мај 2020-та година.

Наскоро очекувајте повеќе информации.

Ducati Project 1708 txt 17 01

motul makeodnija

Би можело да ве интересира

Патеката Брно ќе биде домаќин на четвртата рунда од МотоГП шампионатот, односно трета трка во најсилната ГП класа.

Во текот на вчерашнито ден на Марк Маркез му била извршена втора операција во болницата во Барселона.

Со денешното соопштение челниците на Дорна, ФИМ и ИРТА ставија крај на шпекулациите за годинешниот шампионат, отпаѓаат Аргентина, Тајланд и Малезија, а во календарот е додадена трка на 22 ноември на патека која дополнително ќе биде објавена но ќе биде во Европа.

Патеката Херез во Шпанија ќе биде домаќин и на втората трка во сезоната. Во продолжение следува распоредот за сите сесии.

Сезоната во брзински мотоциклизам требаше веќе да биде во полн ек, но заради пандемијата со вирусот исто како и во Светски рамки и локалните шампионати беа одложени. Разговараме со Хрситијан Бузалковски за актуелната состојба и неговите размислувања за претстојната сезона.

Africa Twin е одличен избор за сериозните оф роуд ентузијасти. Ако пак сакате подолга авантура, тогаш Africa Twin Adventure Sports ES моделите се одлична опција за вас со оглед на тоа дека имаат дополнителна опрема, електронски контролирана суспензија, прилагодливо ветробранско стакло, поголем резервоар за гориво и уште неколку други додатоци.

Реклами

Листа на мото настани

  • 19 Јуни 2020 - 21 Јуни 2020
  • Club house
  • Скопје, Водно
Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.