Мотоцикли

Потврден BMW Cruiser со 1800cc како модел за сезоната 2020

Еден од најинтересните модели кои ги видовме на мото шуто во Остин, Тексас, беше рачно изработениот мотоцикл на Revival Cycles наречен, Birdcage.

Следете нè на:

 

Еден од најинтересните модели кои ги видовме на мото шуто во Остин, Тексас, беше рачно изработениот мотоцикл на Revival Cycles наречен, Birdcage.

Еден од најинтересните модели кои ги видовме на мото шуто во Остин, Тексас беше рачно изработениот мотоцикл на Revival Cycles наречен, Birdcage.

Овој мотоцикл има голем boxer-twin мотор со течно ладење а рамката е направена од титаниумски шипки. Има многу минимлистички изглед а дизајниран е на таков начин за да дојде до израз моторот со зафатнина од 1800cc. Има и причина зошто е тоа така.

Една од нив е и да се најави новиот модел на BMW Motorrad, кој ќе го користи овој моќен мотор како основа за следниот крузер мотоцикл кој ќе се појави на пазарот во 2020 година. Можеби многумина не успеаа да го видат моделот, но тој е навистина важен.

Нема да погрешите доколку мислите дека ова ви звучи познато од некаде. Ова е ист случај и со Јуичи Јошизава и Јошиказу Уеда од Custom Works Zon кои направија верзија на  R18 кој пак дебитираше кон крајот на минатата година.

Revival Cycles BMW R1800 custom 01

„Revival Birdcage е одличен и во вистинско светло го преставува нашиот нов мотор“, изјави Тимо Рех, потпретседател за продажба и маркетинг во BMW Motorrad. „После „Departed “ ова е втор фасцинантен рачно креиран мотоцикл кој е изработен околу Big Boxer моторот на BMW.“

„Во првата половина од 2019 година исто така ќе го преставиме и развојниот концпт кој ќе го содржи овој мотор. Во 2020 година на пазарот ќе преставиме неколку крузери кои ќе го имаат Big Boxer како основа. “

Единствено нешто кое е поинтересно од начинот на кој го најавија овој модел е самиот мотоцикл. Машината има за цел да им се спротистави на Harley-Davidson и на уште неколку машини кои се дел од крузер класата. Од BMW се надеваат дека овој мотоцикл ќе им се допадне на сите оние кои сакаат крузери.

Една од причините е и да се земе дел од пазарот на Harley Davidson, компанијата која во моментов е лидер во овој сектор на пазарот.

Од друга страна, Американската компанија се обидува да се префрли на други сегменти а токму тука BMW и другите компании ја гледаат својата шанса.

Ако нешто можеме да научиме од историјата тоа е дека возачите на Harley-Davidson сакаат само еден вид на мотоцикл, Harley-Davidson. Па така, со среќа BMW.

motul makeodnija

Би можело да ве интересира

Тимот на КТМ го претстави новиот мотор со кој ќе се натпреварува во МотоГП шампионатот.

BMW Motorrad патентира нова технологија и планира да вгради „crumple zone “ кај мотоциклите со цел да се зголеми безбедноста на возачите.

Веднаш откако беше соопштено дека се откажува Формула 1 трката во Кина, многумина се загрижија дека би можело истото да се и се случи и на MotoGP трката во Тајланд.

Интервју со првиот човек на Dorna.

Со цена од 100 000 евра, LM 410 е најновата креација на екстремни машини кои ни доаѓаат од Лазарет.

После промените кои ги направија во текот на зимата, Алеш Еспаргаро вели дека Aprilia сега работи како голема екипа.

Реклами

Листа на мото настани

 • 22 Февруари 2020 - 22 Февруари 2020
 • Clubhouse 3313
 • Илинденска 138, Скопје

 • 14 Март 2020 - 14 Март 2020
 • Beertija Pub
 • Frederik Shopen 4, 1000 Skopje

 • 28 Март 2020 - 28 Март 2020
 • Bad Boys Bar
 • Кочани

 • 19 Јуни 2020 - 21 Јуни 2020
 • Club house
 • Скопје, Водно

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.