Мотоцикли

Honda го престави електричниот концепт CR-E MX

На мото шоуто во Токио, Honda го престави електричниот концепт CR-E MX.

Следете нè на:

 

Honda ја престави електричната концепт верзија на нивниот CRF оф роуд мотоцикл. Ова е првиот чекор кој го направи Јапонската компанија, иако мораме да признаеме дека тие не работеа сами.

Нивната сестринска компанија, Mugen, веќе неколку години работи со електрични мотоцикли а нивниот модел, Shiden, ги освои последните пет награди на TT и се чини дека не планира да запре.

honda cr e 03 1 copy

Тие исто така работеа и на E.Rex, кој Honda го искористи како основа за нивниот CR-E модел. Всушност, освен неколку мали промени, тој е речиси истиот мотоцикл.

Основата на мотоциклот е CRF250R и се користи неговата шасија, вилушка, суспензија, тркала и сопирачки. Тие сепак се малку модификувани за да одговараат на батеријата.

honda cr e 05

Електричната единица е минимизирана верзија од онаа која ја има Shiden. Се уште не знаеме колкава е моќноста на овој мотоцикл но знаеме дека CR-E ќе има неколку опции за моќност. Сличен концепт преставија и Alta Motors а кај нивниот мотоцикл, на влажни временски услови, може да се намали бројот на вртежи.

Литиумската батерија која го движи мотоциклот е изработена од Maxwell а моторот го користи истиот систем за ладење кој го има кај 250R.

CR-E засега е само концепт а од Honda не откриваат кога тој ќе се најде во производство.Сепак, интересно е да се види каква би можела да биде иднината.

honda cr e 02

motul makeodnija

Би можело да ве интересира

За само 18 месеци имаме нова поправка на патеката во Силверстоун.

Понекогаш треба да побараш нешто од универзумот за тој да ти ја исполни желбата.

Kawasaki објавија детали од нивната оф роуд линија на мотоцикли за сезоната 2020.

Ако мислевте дека новиот авантуристички мотоцикл на КТМ е убав тогаш што мислите за новата 790 Adventure R Rally верзија?

Маверик Вињалес смета дека Хорхе Лоренцо следната трка треба да ја почне од последниот ред. „Изгледаше како почетничка грешка а тој е неколкукратен шампион.“

Андреа Довициозо го прифати извинувањето на Хорхе Лоренцо но сепак е разочаран од резултатот на неделната трка. Смета дека Лоренцо треба да добие казна.

Бидете информирани за сите новости директно на вашата е-маил адреса
Реклами

Листа на мото настани

 • 28 Јуни 2019 - 29 Јуни 2019
 • Gradski Bazen Kumanovo
 • bul.Oktomvriska Revolucija, 1300 Kumanovo

 • 28 Јуни 2019 - 29 Јуни 2019
 • Clubhouse 3313
 • Илинденска 138, Скопје

 • 26 Јули 2019 - 28 Јули 2019
 • Клубски дом
 • Планина Плачковица

 • 10 Август 2019 - 10 Август 2019
 • Сè уште непознато
 • Битола

 • 24 Август 2019 - 24 Август 2019
 • Сè уште непознато
 • Прилеп

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.