Мотоцикли

Забележан новиот DR Big на Suzuki

Веќе ви имаме кажано дека Suzuki планира да престави нов модел на пазарот. Сега добивме информација дека големиот оф роуд мотоцикл е забележан на патиштата во Италија.

Следете нè на:

 

Веќе ви имаме кажано дека Suzuki планира да престави нов модел на пазарот. Сега добивме информација дека големиот оф роуд мотоцикл е забележан на патиштата во Италија.

Веќе ви имаме кажано дека Suzuki планира да престави нов модел на пазарот. Сега добивме и информација дека големиот оф роуд мотоцикл е забележан на патиштата во Италија.

Ако веруваме во информациите кои можат да се најдат на интернет, овој нов мотоцикл на Suzuki има 1,037cc v-twin мотор, кој на еден или друг начин може да се најде кај голем број на модели во изминативе две децении.

Се чини дека машината преставува еволуција на Suzuki V-Strom 1000 а најверојатно и тука ќе ја има истата улога.

Доколку им веруваме на гласините, Big DR ќе биде подобар за оф роуд возење во споредба со V-Strom 1000 и би можел да биде многу сличен со Honda Africa Twin.

Suzuki dr big 800 Main 23 04

А како што веќе претходо имаме искусено со Africa Twin но и со KTM 790 Adventure R, пазарот на авантуристички модели се повеќе бара машина со оф роуд капацитети а фокусот е насочен кон оние кои се полесни. Веруваме дека Suzuki со овој модел планира да одговори на овие барања.

Она што можеме да го видиме од фотографиите е ветувачко а мотоциклот изгледа дека има долга суспензија. Покрај тоа ги има сите стандардни делови кои можат да се најдат кај авантуристичките мотоцикли.

Иако добар дел од идните модели на Suzuki се преработка на стари верзии, со нетрпение чекаме да видиме што ќе излезе од оваа машина.

Очекуваме Suzuki DR Big да дебитира оваа година, најверојатно на EICMA мото шоуто во Милано кое се оддржува во ноември. Дали овој мотоцикл ќе биде сериозна конкуренција на Honda Africa Twin? Дали ќе биде достапен пред Yamaha Ténéré 700? Како што веќе имаме кажано во минатото, само времето ќе покаже.

motul makeodnija

Би можело да ве интересира

Тимот на КТМ го претстави новиот мотор со кој ќе се натпреварува во МотоГП шампионатот.

BMW Motorrad патентира нова технологија и планира да вгради „crumple zone “ кај мотоциклите со цел да се зголеми безбедноста на возачите.

Веднаш откако беше соопштено дека се откажува Формула 1 трката во Кина, многумина се загрижија дека би можело истото да се и се случи и на MotoGP трката во Тајланд.

Интервју со првиот човек на Dorna.

Со цена од 100 000 евра, LM 410 е најновата креација на екстремни машини кои ни доаѓаат од Лазарет.

После промените кои ги направија во текот на зимата, Алеш Еспаргаро вели дека Aprilia сега работи како голема екипа.

Реклами

Листа на мото настани

 • 22 Февруари 2020 - 22 Февруари 2020
 • Clubhouse 3313
 • Илинденска 138, Скопје

 • 14 Март 2020 - 14 Март 2020
 • Beertija Pub
 • Frederik Shopen 4, 1000 Skopje

 • 28 Март 2020 - 28 Март 2020
 • Bad Boys Bar
 • Кочани

 • 19 Јуни 2020 - 21 Јуни 2020
 • Club house
 • Скопје, Водно

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.