Мотоцикли

Нов КТМ 1290 Super Adventure R

KTM ја напаѓаат класата на авантуристички мотоцикли со голем капацитет, преставувајќи го новиот 1290 Super Adventure R само еден месец откако го преставија моделот S.

Следете нè на:

 

KTM ја напаѓаат класата на авантуристички мотоцикли со голем капацитет, преставувајќи го новиот 1290 Super Adventure R само еден месец откако го преставија моделот S.

Со цена од 18.000 евра, овој Euro5 пријателски мотоцикл има низок центар на гравитација, променета шасија, нов електронски пакет и уште многу други работи. Она што недостасува е радарската контрола на патувањето, опција која е достапна кај верзијата S.

Кај оваа машина, која е само 250 евра поскапa од претходната верзија, и која потсетува на стариот 990 Adventure, една од главните промени е кај шасијата.

Задната вилушка е малку подолга а рачките се поместени за 15 милиметри поназад со цел подобро вртење.

Околу школката која има делумно портолкалова боја се наоѓаат рамката и заштитните шипки. Резервоарот кој собира 23 литри е сместен малку подолу на мотоциклот и е поделен на три дела. Ова значи понизок центар на гравитација и подобра стабилност без разлика на надворешните услови за возење. Додадена е и нова подрамка а висината на седиштето, за кое од компанијата велат дека е посилно, изнесува 88 милиметри.

super adventure r 5

Мотоциклот е опремен со adventure- spec Bridgestone A41 пневматици како и алуминиумски бандажи. Напред има Brembo сопирачки а исто така, напред и позади има прилагодлива WP XPLOR суспензија.

Во срцето на оваа машина се наоѓа променет 1301cc V-twin со двојни радијатори. Слично како и кај моделот R, моќноста останува на приближно 158bhp, но сепак, целата единица е за 1.6 килограми полесна. Меѓу промените се полесна кутија за моторот, нови клипови како и променет издув. Редовен сервис треба да се направи на 15,000 километри.

Од КТМ велат дека направиле промени и кај менувачот со цел тој да биде побрз. Quickshifter е како опција, што е малку разочарувачки со оглед на тоа дека мотоциклот чини повеќе од 18 илјади евра. Промени има и кај воздушната кутија до која сега можете да пристапите само преку одвртување на четри навртки.

Мотоциклот е опремен со 7 инчен TFT екран на кој можете да ги видите сите поважни информации. Исто така, преку него можете да ги контролирате и неколкуте електронски додатоци.

Меѓу новите работи кои ги има кај овој мотоцикл е контролата на тракцијата како и контрола на лизгањето. Има четири стандардни режими на возење како и дополнителна „Rally“ опција.

KTM 1290 Super Adventure R главни карактеристики:

1301cc liquid-cooled V-twin

157.8bhp@9000rpm

101.8lb.ft@6500rpm

880mm

221kg

Би можело да ве интересира

Со новиот R 18 Transcontinental, BMW ја надополнува својата R 18 фамилија со т.н. голема американски турер. На овој модел се надоврзува и т.н. бобер, модел кој е именуван едноставно како R 18 B.

Кал Крачлоу ќе го замени возачот на Petronas Yamaha SRT, Франко Морбидели на двете трки во Австрија и следната во Велика Британија.

И покрај тоа што челниците на KTM во 2015 година најавија дека нема повеќе да прават супер брзи мотори кои припаѓаат на патеките а не на улиците, сепак еве демант, барем во некоја рака. 

Дани Педроса, сега тест возачот на Red Bull KTM Factory Racing за прв пат на патеката во Австрија ќе се појави со KTM RC16 во натпреварувачка конкуренција. 

Givi во својата богата понуда вклучи и универзално светло чија задача ќе биде да ја осветлува внатрешноста на вашиот куфер. 

Од чилеанскиот Каретера аустрал до украинските карпати, од канадските прерии до европските најпопуларни места за возење, глобалната мото заедница за прв пат се обедини и возеше, и виртуелно и физички, на првиот THE WORLD ADVENTURE WEEK организиран од страна на KTM и апликацијата Riser.

Реклами

Листа на мото настани

  • 30 Јули 2021 - 01 Август 2021
  • Мотодом Џинка
  • Планина Плачковица

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.