Мотоцикли

KTM 1290 Super Duke RR има делови од карбон за да се намали тежината

Се појавија фотографии кои укажуваат на тоа дека KTM работи на нова верзија на нивниот 1290 Super Duke R.

Следете нè на:

 

Се појавија фотографии кои укажуваат на тоа дека KTM работи на нова верзија на нивниот 1290 Super Duke R.

Актуелниот Super Duke R беше претставен кон крајот на 2019 година и веќе покажува добри резултати. 1301cc V-twin моторот има 178bhp и 103lb.ft of torque. Ова, комбинирано со добрата шасијата, доведува до солиден електронски пакет.

Откако оваа машина се појави на пазарот, во продавниците се најдоа голем број на мотоцикли, вклучувајќи го Triumph Speed Triple 1200 RS, кој ја има истата моќност но е значително полесен. Ова сигурно е една од причините зошто КТМ одлучи да ја намали тежината на моделот R.

KTM 1290 Super Duke RR 02

Според документите, новиот Super Duke RR ја има истата моќност а мали промени, барем од она што можеме да го видиме од фотографиите, има кај издувот од Акраповиќ.

Но што има ново ако моќноста останува иста? Тој сега е за 10 килограми полесен. Доколку го погледнете мотоциклот, веднаш ќе ви стане јасно дека тоа и било нивната цел. Насекаде има делови изработени од јаглерод, предниот браник од кал, страничната заштита, делот за заштита на ланецот, околопот околу резервоарот и уште многу други места.

KTM 1290 Super Duke RR 04

Тие дури и го отстранија „pillion“ седиштето и сега на тоа место има оклоп изработен од јаглерод.

Super Duke RR се чини дека има и поинакви тркала. Изгледа дека тие не се изработени од јаглерод туку најверојатно од друг материјал, но и тука сигурно има намалување на тежината. Освен кај суспензијата, се чини дека нема некои други поголеми промени.

KTM 1290 Super Duke RR 01

Од КТМ не откриваат кога овој мотоцикл ќе се најде на пазарот но очекуваме тоа да се случи наскоро, можеби дури и во следните недели. Препорачаната цена на производителот за стандардниот мотоцикл изнесува 18.400 евра. На страната на КТМ доколку ги додадете сите други делови освен тркалата тогаш мотоциклот достигнува цена од 24.000 евра. Очекувајте слична цена и на новиот модел.

Би можело да ве интересира

Овој систем прв пат беше употребен на трката во Лосаил.

Во било која друга година, пад на продажбата од 10% би значело и барање на оставка од претседателот на бордот на директори на компанијата.

МотоГП тимот на Репсол Хонда во денешното соопштение го потврди враќањето на Марк Маркез на патеката.

Сите работи кај R18 крузерите на BMW се огромни.

Suzuki почна да објавува информации за GSX-S1000.

Поранешните натпреварувачи се одлични аналитичари на трките со мотоцикли. Тие разбираат како функционираат тркањето и мотоциклите и обезбедуваат фантастичен увид во спортот.

Реклами

Листа на мото настани

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.