Мотоцикли

Aprilia RS 660 ни пристигнува како модел за сезоната 2020

Кога Aprilia RS 660 концептот дебитираше минатата година на EICMA, во суштина видовме три работи.

Следете нè на:

 

Кога Aprilia RS 660 концептот дебитираше минатата година на EICMA, во суштина видовме три работи. Една беше новата платформа која се базира на parallel-twin мотор. Втора работа беше суперспорт моделот со средна тежина, а третиот дел беше активниот концепт на аеродинамика.

Нашите извори ни откриваат дека токму овој аеродинамичен пакет ќе се најде кај новата генерација на Aprilia RSV4 супербајк моделот кој очекуваме да го видиме во 2021 година. Исто така, знаеме и дека Aprilia RS 660 ќе биде првиот модел на новата платформа и тој ќе дебитира како модел за сезоната 2020.

Aprilia RS660 concept 02

За ова добивме потврда и од Aprilia кои велат дека мотоциклот ќе биде преставен на EICMA шоуто кое ќе се одржи во Милано кон крајот на годината. Кон крајот на минатата година, забележавме тестирање на два модели на Aprilia RS 660. Едниот е тркачката верзија, а другиот е наменет за возење по улица.

Заедно со RSV4 архитектурата, очекуваме Aprilia RS 660 да има поголема моќност но и подобра електроника. Важно е да се зборува и за цената. Дали ова ќе биде мотоцикл кој ќе чини 10 000 долари и кој ќе биде вистинска конкуренција на 600cc supersport и 650cc super-twin мотоциклите? Или пак тој ќе му биде ривал на Ducati SuperSport?

Времето ќе покаже кои од овие две работи ќе се исполнат.

Се верува дека овој модел ќе биде основа за барем неколку идни мотоцикли но мора да е напомене и дека Aprilia знае да има навистина агресивна цена за овие 660 машини.

За неколку месеци ќе дознаеме повеќе информации.

motul makeodnija

Би можело да ве интересира

На ред е седмата рунда од МотоГП шампионатот која викендов ќе се вози на патеката Каталуња во близина на Барселона.

Валентино Роси вели дека нема причина за загриженост околу неговата иднина во Премиерната класа и покрај тоа што го имаше можеби најлошиот викенд во неговата 23 годишна кариера.

Нашите извори од MotoGP гаражите откриваат дека би можело да има големи промени на патеката во сезоната 2020.

Кога дојде поканата за присуство на презентацијата на двата мотоцикли на Honda, CB650R и CBR650R, навистина бев заинтересиран да отидам. На хартија, моделот 650 изгледа како еден од најпотценетите модели но навистина сакав самиот да проценам дали тоа е вистина или не.

Откако Данило Петручи победи на трката во Муџело, Џек Милер вели дека би бил среќен доколку остане дел од тимот и во 2020 година.

Дали затворањето на визирот на вашата кацига го прави воздухот што го дишете опасен?

Бидете информирани за сите новости директно на вашата е-маил адреса
Реклами

Листа на мото настани

 • 14 Јуни 2019 - 16 Јуни 2019
 • Кавадарци

 • 28 Јуни 2019 - 29 Јуни 2019
 • Gradski Bazen Kumanovo
 • bul.Oktomvriska Revolucija, 1300 Kumanovo

 • 28 Јуни 2019 - 29 Јуни 2019
 • Clubhouse 3313
 • Илинденска 138, Скопје

 • 26 Јули 2019 - 28 Јули 2019
 • Клубски дом
 • Планина Плачковица

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.