Шунџи Танака, поранешниот дизајнер на Kawasaki почина во својата 75 година. 

kawasaki shunji tanaka

Танака беше лидер на храбрите дизајни со кои Kawasaki радикално го напушти класичниот дизајн на 80-те и 90-тите. Се сеќавате на легендарниот ER-6N кој уште се вози ширум светот. Танака стои и зад првите дизајни на Ninja ZX-6R и ZX-10R. 

И денес делови од неговите дизајн иновации може да се видат на некои нови нејкид верзии на Kawasaki. Пред неговата кариера во Kawasaki, Танака бил главен дизајнер во Mazda каде меѓу другото под негова команда се појавија легендарната Miata и MX-5. Јасно е дека Танака зад себе остави сериозно наследство и стил кој и понатаму се развива и надградува во комапниите каде тој работел. Токму затоа и заслужува да биде спомнат и славен како ќовек со значаен удел во развојот на дизајнот на днеешните мотори и спортски автомобили. 

Back To Top

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.