WSBK

Реа најбрз на вториот ден во Филип Ајленд

Џонатан Реа на Кавасаки беше најбрз на вториот и последен ден од пред сезонскиот Супербајк тест на патеката Филип Ајленд во Австралија.

Следете нè на:

 

Џонатан Реа на Кавасаки беше најбрз на вториот и последен ден од пред сезонскиот Супербајк тест на патеката Филип Ајленд во Австралија.

Финалниот зимски тест пред почетокот на шампионатот заврши, на вчерашниот прв ден најдобар резултат имаше Топрак Разгатлиоглу со време од 1m 30.740, а на денешниот втор ден Џонатан Реа го подобри времето на 1m 30.448. 

WinterTest Kawasaki Jerez Rea 5213A

Официјален тест на Филип Ајленд [Ден 2/2]
Поз Возач Тим Мотор Време Кругови
1 Jonathan Rea Kawasaki Racing Team Kawasaki ZX-10RR 1m 30.448s 72 laps
2 Loris Baz Ten Kate SBK Yamaha Yamaha YZF R1 1m 30.524s 92 laps
3 Tom Sykes BMW WorldSBK Team BMW S1000RR 1m 30.568s 80 laps
4 Toprak Razgatlioglu Pata Yamaha Yamaha YZF R1 1m 30.752s 93 laps
5 Leon Haslam Team HRC Honda CBR1000RR-R 1m 30.882s 72 laps
6 Scott Redding Aruba.it Racing Ducati Ducati Panigale V4 R 1m 30.885s 65 laps
7 Michael van der Mark Pata Yamaha Yamaha YZF R1 1m 31.077s 78 laps
8 Michael Ruben Rinaldi Team GoEleven Ducati Panigale V4 R 1m 31.407s 71 laps
9 Eugene Laverty BMW WorldSBK Team BMW S1000RR 1m 31.436s 72 laps
10 Alvaro Bautista Team HRC Honda CBR1000RR-R 1m 31.453s 100 laps
11 Chaz Davies Aruba.it Racing Ducati Ducati Panigale V4 R 1m 31.533s 84 laps
12 Alex Lowes Kawasaki Racing Team Kawasaki ZX-10RR 1m 31.560s 102 laps
13 Sandro Cortese Pedercini Kawasaki Kawasaki ZX-10RR 1m 31.565s 56 laps
14 Xavi Fores Puccetti Kawasaki Kawasaki ZX-10RR 1m 31.653s 85 laps
15 Maximilian Scheib Orelac Racing Verdnatura Kawasaki ZX-10RR 1m 31.810s 74 laps
16 Garrett Gerloff GRT Yamaha Yamaha YZF R1 1m 31.941s 84 laps
17 Federico Caricasulo GRT Yamaha Yamaha YZF R1 1m 31.944s 85 laps
18 Leon Camier Barni Ducati Ducati Panigale V4 R 1m 32.676s 48 laps
19 Takumi Takahashi Mie Althea Honda Honda CBR1000RR-R 1m 32.314s 39 laps

motul makeodnija

Би можело да ве интересира

Damon престави две нови верзии на нивниот Hypersport модел. Машините имаат послаби перформанси но и нивната цена е помала.

Ducati престави лимитирана верзија на Diavel 1260 во чест на сестринската компанија, Lamborghini.

Преставена патеката по која ќе се вози релито Дакар 2021. Познатата трка повторно ќе се оддржува во Саудиска Арабија.

Honda повторно влезе во „big-bore“ крузер класата во 2021 со целосно новиот Rebel 1100, верзија на популарниот Rebel 500 која има поголем капацитет.

Данило Петручи вели дека бил многу тажен кога пред стартот на сезоната му било кажано дека нема да му биде продолжен договорот. Но сега, откако потпиша со КТМ, тимот кој изминатава сезона постигна три победи и осум пати се искачи на подиумот, Петручи вели дека е среќен поради таквата одлука на Ducati.

Kawasaki направи значајни промени кај познатиот ZX-10R за сезоната 2021.

Реклами

Листа на мото настани

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.