WSBK

Реа ја искористи грешката на Баутиста

Џонатан Реа ја намали предноста на Алваро Баутиста на само 16 поени откако стигна до втората победа на трката во Мисано.

Следете нè на:

 

Џонатан Реа ја намали предноста на Алваро Баутиста на само 16 поени откако стигна до втората победа на трката во Мисано. Лидерот на табелата падна на самиот старт на трката.

Актуелниот шампион во Супербајк серијата, и самиот падна за време на Superpole sprint трката на која победи Баутиста. Сепак, на крајот тој ја искористи грешката која ја направи Баутиста за време на вториот круг. Шпанецот и неговиот Ducati V4 R се вратија повторно во трката но овој пат на последното место и со заостанување од 40 секунди зад лидерот. Реа пак си постави за цел да го стигне неговиот тимски колега од Kawasaki, Леон Хаслам и возачот на Puccetti Kawasaki, Торпак Разгатлиоглу, кои се наоѓаа напред на патеката.

Турскиот возач го презеде водството на почетокот на петиот круг, а малку подоцна и Реа успеа да го претекне Хаслам кој потоа се најде на третата позиција.

Кратко подоцна двајцата возачи се одвоија а на три круга пред крајот, четири кратниот светски шампион за прв пат на трката прејде во водство.

Jonatan Rea Misano txt 24 06

Разгатлиоглу не се откажа и во последnиот круг, во свиокот број 4 накратко повторно прејде во водство. Сепак, Турскиот возач премногу широко влезе во следниот свиок и тоа му овозможи на Реа повторно да дојде на првата позиција и да стигне до неговата 75-та победа во Супербајк кариера.

Иако не успае да стигне до победа, Разгатлиоглу имаше уште еден импресивен настап . Заедно со Хаслам, подиумот го комплетираа возачи кои настапуваат со Kawasaki.

Алекс Ловс стигна до четвртото место а Мајкл Рубен Риналди дојде до петото место. Веднаш зад нив беа Том Сајкс од BMW и Чез Дејвис од Aruba.it Racing Ducati.

Микеле Пиро и Barni Ducati заврши на осмото место а возачот на Goeleven Ducati, Лоренцо Занети заврши на деветото место.

Жорди Торес и Pedercini Kawasaki ги заокружија првите десет места а Маркус Рајтенберг од BMW и Лорис Баз од Ten Kate Racing ги освоија единаесетото и дванаесетото место.

Самуеле Кавалиери кој настапи со мотоцикл на Motocorsa Racing Ducati ја премина целната линија на тринаесетото место а Баутиста заврши на четиринаесетата позиција. Сандро Кортезе го освои последното место кое носи поени а веднаш зад него се најде неговиот тимски колега Марко Меландри и возачот на Moriwaki Althea Honda, Риучи Кијонари.

Леандро Меркадо, Јуки Такахаши и Алесандро Делбекио не успеаа да ја завршат трката.

motul makeodnija

Би можело да ве интересира

Дали слушнавте? Yamaha најави промени кај 2020 Yamaha YZF-R1 и 2020 Yamaha YZF-R1M а двата модели ги престави овој викенд за време на трката од WorldSBK шампионатот која се возеше во Лагуна Сека.

Електричните мотоцикли не само што го променија возачкото искуство, за некои позитивно а за некои негативно, туку тие исто така влијаеа и на самиот изглед на мотоциклите. За дизајнерите, електричните мотоцикли истовремено преставуваат предизвик но и нови можности.

Фабио Куартараро вели дека следната етапа од неговата MotoGP кариера е да има добра борба со Маркез и Роси.

Алваро Баутиста ја започна втората трка во Лагуна Сека но се повлече после еден круг поради болки во рамото.

Џонатан Реа победи на Tissot-Superpole трката која се возеше во Лагуна Сека. На втората трка од WorldSBK на која победи возачот ка Ducati, Чез Дејвис, Реа заврши на втората позиција.

Серез ќе добие нов асвалт, а во Македонија не се ни спомнува изградбата на тркачка патека од која бенефит би имале сите.

Бидете информирани за сите новости директно на вашата е-маил адреса
Реклами

Листа на мото настани

  • 26 Јули 2019 - 28 Јули 2019
  • Клубски дом
  • Планина Плачковица

  • 10 Август 2019 - 10 Август 2019
  • Сè уште непознато
  • Битола

  • 24 Август 2019 - 24 Август 2019
  • Сè уште непознато
  • Прилеп

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.