Вести од светот

Трката во Брно можеби нема да се одржи

Иднината на Чешката Гран При трка е доведена во опасност откако се појавија гласини дека владата повеќе нема да обезбедува финансиска подршка за настанот.

Следете нè на:

 

Иднината на Чешката Гран При трка е доведена во опасност откако се појавија гласини дека владата повеќе нема да обезбедува финансиска подршка за настанот. Со ова доаѓа до намалување на финансиите на само 1.3 милиони фунти од потребните 2.1 милион фунти кои се неопходни за организирање на настанот.

MotoGP Brno Txt 08 05

Зборувајќи за Sport.cz извршниот директор и претседател на бордот на директори на Автодромот во Брно, Ивана Улманова, вели дека е изненадена од одлуката на гувернерот на Јужна Моравија.

„Мислев дека ќе ни помогнат. Оние кои донесоа ваква одлука не само што ќе ќе им наштетат на финансиите на Република Чешка туку и на Јужна Моравија. За жал Dorna неодамна соопшти дека нашата држава е една од најлошите партнери кои некогаш ги имале и дека во моментов не планираат продолжување на договорот меѓу двете страни.“

Веста се појавува во најлош можен момент за Брно со оглед на тоа дека има сериозна желба од неколку држави да се приклучат на календарот. Ова би можело да биде одлично за новата патека во Финска доколку тие се приклучат на серијата од 2020 година.

Но ова исто така би можело да направи и промени кај возачите а најзагрозен би бил Чехот Карел Абрахам.

Би можело да ве интересира

На 28, 29 и 30 Јуни за првпат на овие простори ќе се одржи женски мото камп во близина на градот Салаш, Република Србија. На него е дозволено да учествуваат само девојки. Односно, оние кои возат мотори и оние кои не возат, а ја делат истата пасија со првите.

Валентино Роси вели дека имал многу проблеми на правите делови за време на одржувањето на Француската Гран При трка а неговиот мотоцикл бил многу послаб во споредба со мотоциклите на неговите ривали.

Џек Милер во Шпанија го испроба доминантниот Ducati Panigale V4 R.

Ducati тестираат замена за 959 Panigale и неговиот v-twin мотор.

„Секој викенд учиме нешто ново. Наскоро ќе бидеме подобри“  - Хорхе Лоренцо

Дали би купиле Кинески скутер од Австриска компанија кој го има знакот на Ducati?

Бидете информирани за сите новости директно на вашата е-маил адреса
Реклами

Листа на мото настани

 • 11 Мај 2019 - 11 Мај 2019
 • Фабрика Партизанка - Индустриска зона

 • 01 Јуни 2019 - 01 Јуни 2019
 • Голозинци
 • Велес

 • 02 Јуни 2019 - 02 Јуни 2019
 • Дом на млади
 • Штип

 • 07 Јуни 2019 - 08 Јуни 2019
 • Нов Парк
 • Свети Николе

 • 14 Јуни 2019 - 16 Јуни 2019
 • Кавадарци

 • 28 Јуни 2019 - 29 Јуни 2019
 • Gradski Bazen Kumanovo
 • bul.Oktomvriska Revolucija, 1300 Kumanovo

 • 28 Јуни 2019 - 29 Јуни 2019
 • Clubhouse 3313
 • Илинденска 138, Скопје

 • 26 Јули 2019 - 28 Јули 2019
 • Клубски дом
 • Планина Плачковица

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.