Вести од светот

Дали во 2020 ќе ни пристигне нов Kawasaki Ninja ZX-10RR?

Kawasaki би можел да ни престави нов супербајк модел за сезоната 2020. Барем такви се најавите кои доаѓаат од Европа.

Следете нè на:

 

Kawasaki би можел да ни престави нов супербајк модел за сезоната 2020. Барем такви се најавите кои доаѓаат од Европа. Информацијата дека наскоро би можеле да видиме нов Kawasaki Ninja ZX-10RR ја соопшти инжинерот во КРТ, Ичио Јода во интервју за Speedweek.com

Како одговор на доминацијата на Ducati Panigale V4 R и Алваро Баутиста, Јода најави дека новиот мотоцикл би можел да дебитира следната година. Според неговите зборови, Kawasaki би можеле да направат нешто слично како она што го направи Ducati со Panigale V4 R.

Јапонскиот бренд воопшто не е среќен од мотоциклот кој Ducati го направи за Супербајк серијата, пред се бидејќи тој е многу помоќен и поразличен од регуларната верзија на компанијата.

Kawasaki Ninja ZX 10RR Txt 30 04

Се разбира, правилникот на WorldSBK охрабрува токму вакво однесување. За Kawasaki пак тоа значи дека не е доволно само мало подобрување на актуелниот Ninja ZX-10RR супербајк модел а Јода потврди дека Јапонската компанија на пазарот мора да престави целосно нов Kawasaki Ninja ZX-10RR за да може да му парира на Ducati.

Машината исто така ќе треба да позајми нешто од својот Италијански ривал, односно употреба на MotoGP технологија.Сепак, ваквиот пристап според нив не е во согласност со правилата.

Дел од одговорот на Јода би можел да се протолкува како тактика но исто така би можело да биде и ставот на Јапонскиот производител кога станува збор за пазарот на супербајк модели.

Можеби продажбата на вакви модели не е голема но од она што можеме да го видиме од Европските брендови е тоа дека возачите се заинтересирани за вакви мотоцикли се додека финалниот производ ги интригира.

Се чини дека Kawasaki не сака да ги остави работие какви што се во Супербајк серијата и сигурно можеме да очекуваме некаков одговор следната година.

Ова се одлични вести на фановите на супербајк машините.

Би можело да ве интересира

На 28, 29 и 30 Јуни за првпат на овие простори ќе се одржи женски мото камп во близина на градот Салаш, Република Србија. На него е дозволено да учествуваат само девојки. Односно, оние кои возат мотори и оние кои не возат, а ја делат истата пасија со првите.

Валентино Роси вели дека имал многу проблеми на правите делови за време на одржувањето на Француската Гран При трка а неговиот мотоцикл бил многу послаб во споредба со мотоциклите на неговите ривали.

Џек Милер во Шпанија го испроба доминантниот Ducati Panigale V4 R.

Ducati тестираат замена за 959 Panigale и неговиот v-twin мотор.

„Секој викенд учиме нешто ново. Наскоро ќе бидеме подобри“  - Хорхе Лоренцо

Дали би купиле Кинески скутер од Австриска компанија кој го има знакот на Ducati?

Бидете информирани за сите новости директно на вашата е-маил адреса
Реклами

Листа на мото настани

 • 11 Мај 2019 - 11 Мај 2019
 • Фабрика Партизанка - Индустриска зона

 • 01 Јуни 2019 - 01 Јуни 2019
 • Голозинци
 • Велес

 • 02 Јуни 2019 - 02 Јуни 2019
 • Дом на млади
 • Штип

 • 07 Јуни 2019 - 08 Јуни 2019
 • Нов Парк
 • Свети Николе

 • 14 Јуни 2019 - 16 Јуни 2019
 • Кавадарци

 • 28 Јуни 2019 - 29 Јуни 2019
 • Gradski Bazen Kumanovo
 • bul.Oktomvriska Revolucija, 1300 Kumanovo

 • 28 Јуни 2019 - 29 Јуни 2019
 • Clubhouse 3313
 • Илинденска 138, Скопје

 • 26 Јули 2019 - 28 Јули 2019
 • Клубски дом
 • Планина Плачковица

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.