Вести од светот

Тестот од MotoE серијата ќе се одржи во јуни на патеката во Валенсија

Пред само еден месец бевме сведоци на пожарот во кој изгоре поголем дел од опремата на тимовите кои се дел од MotoE серијата.

Следете нè на:

 

Пред само еден месец бевме сведоци на пожарот во кој изгоре поголем дел од опремата на тимовите кои се дел од MotoE серијата. Ова беше големо разочарување и ги примора организаторите да направат целосна промена на календарот.

Но сега ни доааат информации дека за само три месеци, единствениот снабдувач со мотоцикли, Energica, ќе обезбеди 18 нови машини. Ова значи дека серијата, наместо во Шпанија како што беше првично планирано, својата прва трка ќе ја има во Германија.

Energica Ego Corsa up close Jensen Beeler 02

А денеска ја добивме и првата информација во однос на тоа кога ќе започнат тестовте. FIM објави дека тоа ќе се случи во јуни на патеката во Валенсија. Истата патека ќе биде домаќин и на последната трка од MotoE и од MotoGP сериите.

Во зависност од временските услови, за време на последниот ден од тестовите, 19-ти јуни, ќе се одржи “E-pole” симулацијата на која возачите ќе го тестираат квалификацискиот формат кој ќе се содржи само од едно најбрзо време.

Денот ќе заврши со целосна тркачка симулација на која возачите ќе можат да се претекнуваат но и да работат на стратегијата. Од спонзорот, победникот ќе добие Energica Eva мотоцикл.

Навистина ќе биде интересно да видиме како ќе се развива оваа серија.

Би можело да ве интересира

На 28, 29 и 30 Јуни за првпат на овие простори ќе се одржи женски мото камп во близина на градот Салаш, Република Србија. На него е дозволено да учествуваат само девојки. Односно, оние кои возат мотори и оние кои не возат, а ја делат истата пасија со првите.

Валентино Роси вели дека имал многу проблеми на правите делови за време на одржувањето на Француската Гран При трка а неговиот мотоцикл бил многу послаб во споредба со мотоциклите на неговите ривали.

Џек Милер во Шпанија го испроба доминантниот Ducati Panigale V4 R.

Ducati тестираат замена за 959 Panigale и неговиот v-twin мотор.

„Секој викенд учиме нешто ново. Наскоро ќе бидеме подобри“  - Хорхе Лоренцо

Дали би купиле Кинески скутер од Австриска компанија кој го има знакот на Ducati?

Бидете информирани за сите новости директно на вашата е-маил адреса
Реклами

Листа на мото настани

 • 11 Мај 2019 - 11 Мај 2019
 • Фабрика Партизанка - Индустриска зона

 • 01 Јуни 2019 - 01 Јуни 2019
 • Голозинци
 • Велес

 • 02 Јуни 2019 - 02 Јуни 2019
 • Дом на млади
 • Штип

 • 07 Јуни 2019 - 08 Јуни 2019
 • Нов Парк
 • Свети Николе

 • 14 Јуни 2019 - 16 Јуни 2019
 • Кавадарци

 • 28 Јуни 2019 - 29 Јуни 2019
 • Gradski Bazen Kumanovo
 • bul.Oktomvriska Revolucija, 1300 Kumanovo

 • 28 Јуни 2019 - 29 Јуни 2019
 • Clubhouse 3313
 • Илинденска 138, Скопје

 • 26 Јули 2019 - 28 Јули 2019
 • Клубски дом
 • Планина Плачковица

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.