Вести од светот

Релито Дакар се сели во Саудиска Арабија

Организаторите на релито Дакар објавија дека познатата трка од Јужна Америка ќе се префрли во Саудиска Арабија.

Следете нè на:

 

Организаторите на релито Дакар објавија дека познатата трка на издржливост почнувајќи од 2020 година од Јужна Америка ќе се префрли во Саудиска Арабија.

Од следната година, возачите ќе можат да ги тестраат своите способности на непознат и необележан терен, ќе ја постават сцената на која ќе можат да ги покажат нивните возачки способности, невигациски моќи и желбата за предизвик.

joan barreda and the crf450 rally 850x567

Принцот Абдулазиз бин Турки Ал Фаизал Ал Сауд, кој е претседател на Саудискиот комитет за спорт изјави: „Визијата и насоките на нашите лидери ги направија нашите соништа и амбиции неограничени и ја поставија спортската сцена во Саудиска Арабја на неверојатно успешна рута. “

„Денеска со гордост сакаме да ви соопштиме дека релито Дакар за прв пат доаѓа на Блискиот Исток и во Саудиска Арабија. Нашата земја го сака спортот и со ова исполнуваме само дел од визијата 2030, каде што спортот е главниот столб.“

„Со тоа што ќе бидеме домаќини на релито Дакар, ние имаме за цел на возачите да им обезбедиме неверојатно искуство додека ја истражуваат нашата земја. Ова исто така е уникатен спектакл не само за мотоспорт фановите во Саудиска Арабија туку и за сите љубители на мотоспортот ширум светот.“

Повеќе информации ќе бидат објавени на 25-ти април на интернет страната на релито Дакар.

Би можело да ве интересира

На 28, 29 и 30 Јуни за првпат на овие простори ќе се одржи женски мото камп во близина на градот Салаш, Република Србија. На него е дозволено да учествуваат само девојки. Односно, оние кои возат мотори и оние кои не возат, а ја делат истата пасија со првите.

Валентино Роси вели дека имал многу проблеми на правите делови за време на одржувањето на Француската Гран При трка а неговиот мотоцикл бил многу послаб во споредба со мотоциклите на неговите ривали.

Џек Милер во Шпанија го испроба доминантниот Ducati Panigale V4 R.

Ducati тестираат замена за 959 Panigale и неговиот v-twin мотор.

„Секој викенд учиме нешто ново. Наскоро ќе бидеме подобри“  - Хорхе Лоренцо

Дали би купиле Кинески скутер од Австриска компанија кој го има знакот на Ducati?

Бидете информирани за сите новости директно на вашата е-маил адреса
Реклами

Листа на мото настани

 • 11 Мај 2019 - 11 Мај 2019
 • Фабрика Партизанка - Индустриска зона

 • 01 Јуни 2019 - 01 Јуни 2019
 • Голозинци
 • Велес

 • 02 Јуни 2019 - 02 Јуни 2019
 • Дом на млади
 • Штип

 • 07 Јуни 2019 - 08 Јуни 2019
 • Нов Парк
 • Свети Николе

 • 14 Јуни 2019 - 16 Јуни 2019
 • Кавадарци

 • 28 Јуни 2019 - 29 Јуни 2019
 • Gradski Bazen Kumanovo
 • bul.Oktomvriska Revolucija, 1300 Kumanovo

 • 28 Јуни 2019 - 29 Јуни 2019
 • Clubhouse 3313
 • Илинденска 138, Скопје

 • 26 Јули 2019 - 28 Јули 2019
 • Клубски дом
 • Планина Плачковица

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.