Вести од светот

Соработка помеѓу Honda, Kawasaki, Suzuki и Yamaha за поставување на електрични стандарди кај мотоциклите

Електричниот сегмент кај мотоциклите почнува да се развива.

Следете нè на:

 

Електричниот сегмент кај мотоциклите почнува да се развива. Ова го знаеме бидејќи од Јапонија ни доаѓа информација дека е започната соработка меѓу Honda, Kawasaki, Suzuki и Yamaha за поставување на различни стандарди кај електричните мотоцикли.

Доколку не ви делува како таква, ова е навистина голема вест.

Со ваквиот потег, четирите големи компании формираат конзорциум кој заедно ќе работи на создавање на поиздржливи батерии, места за полнење, инфраструктура и уште неколку други работи кои ќе го намалат хаосот на пазарот.

Јапонските компании, кои се одговорни за продажбата на речиси половина од мотоциклите на светско ниво, со ваквата соработка би можеле да креираат еден вид на стандард кај електичните возила и местата за полнење.

honda kawasaki suzuki yamaha 2019 electric motorcycle consortium 3 copy copy

Ваквиот потег е позитивен знак за електричните мотоцикли но и севкупно за возилата кои се движат на струја.

Оваа информација не е случајна. Honda неодамна соопшти дека работи на електричен dirt bike прототип кој наскоро би можел да се најде и во продажба. Yamaha исто така забрзано работи на ова поле и веќе има неколку off-road, on-road и EV концепти. Има гласини дека вакво нешто подготвуваат и Kawasaki и Suzuki.

Иако конзорциумот е се уште во зачеток, ќе биде интересно да се види дали некоја друга компанија ќе ги следи. Кај глобалната економија, тешко дека ќе видиме неколку стандарди како се натпреваруваат и преживуваат на регионалните пазари.

Наместо тоа, наше предвидување е дека ќе има еден стандард кој ќе ги обедини сите останати. А се чини дека Јапонците веќе го направија првиот чекор.

motul makeodnija

Би можело да ве интересира

На ред е седмата рунда од МотоГП шампионатот која викендов ќе се вози на патеката Каталуња во близина на Барселона.

Валентино Роси вели дека нема причина за загриженост околу неговата иднина во Премиерната класа и покрај тоа што го имаше можеби најлошиот викенд во неговата 23 годишна кариера.

Нашите извори од MotoGP гаражите откриваат дека би можело да има големи промени на патеката во сезоната 2020.

Кога дојде поканата за присуство на презентацијата на двата мотоцикли на Honda, CB650R и CBR650R, навистина бев заинтересиран да отидам. На хартија, моделот 650 изгледа како еден од најпотценетите модели но навистина сакав самиот да проценам дали тоа е вистина или не.

Откако Данило Петручи победи на трката во Муџело, Џек Милер вели дека би бил среќен доколку остане дел од тимот и во 2020 година.

Дали затворањето на визирот на вашата кацига го прави воздухот што го дишете опасен?

Бидете информирани за сите новости директно на вашата е-маил адреса
Реклами

Листа на мото настани

 • 14 Јуни 2019 - 16 Јуни 2019
 • Кавадарци

 • 28 Јуни 2019 - 29 Јуни 2019
 • Gradski Bazen Kumanovo
 • bul.Oktomvriska Revolucija, 1300 Kumanovo

 • 28 Јуни 2019 - 29 Јуни 2019
 • Clubhouse 3313
 • Илинденска 138, Скопје

 • 26 Јули 2019 - 28 Јули 2019
 • Клубски дом
 • Планина Плачковица

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.