Вести од светот

После 50 години Motorcycle Consumer News повеќе не постои

Се повеќе се намалува бројот на магазини посветени на мотоциклите.  Последен во низата е Motorcycle Consumer News, кој на почетокот на овој месец и официјано престана да постои.

Следете нè на:

Се повеќе се намалува бројот на магазини посветени на мотоциклите.  Последен во низата е Motorcycle Consumer News, кој на почетокот на овој месец и официјано престана да постои.

Магазинот постоеше 50 години и се одликуваше со 100% поддршка од претплатниците и немаше реклами.

msnews

Motorcycle Consumer News, каков што ние го знаеме, се појави во 1991 година но публикацијата потекнува од 1969 година. Тогаш беше позната под името Road Rider.

Списанието обезбедуваше вистински извештаи за мотоциклите и имаше строги упатства до кои мораа да се придржуваат сите вработени. Тоа беше и една од карактеристиките кои го идзвојуваа со споредба со останатите вакви слични магазни.

За жал, списанието имаше тешка трансформација во дигиталниот свет, а моделот на претплата не се покажа како ефективен за денешниот онлајн свет. Тоа значеше намалување на приходите што пак не донесе до овој исход.

Во време кога традиционалните медиуми само пренесуваат соопштенија и велат дека тоа се истражувачки приказни, повеќе од било кога досега, потребно е да се слушне независниот глас на новинарите кои го следат мотоциклизмот.

motul makeodnija

Би можело да ве интересира

Благодарение на Мото Азуро имавме прилика да го провозиме новиот Yamaha Tenere 700 и да уживаме во карактеристиките на овој специфичен модел.

Иако МотоГП шампионатот сè уште не е започнат, падокот врие од новостите кои пристигнаа деновива.

Првата трка од Ендуро шампионатот на Македонија за 2020 година ќе се вози на 21-ви јуни во Велес.

Конечно добри вести за љубителите на МотоГП, денеска беше објавен официјалниот календар според кој сезоната конечно ќе започне на 19-ти јули со трката во Херез.

На листата на откажани трки за 2020 денеска беше додадена и легендарната Муџело.

Трката која требаше да се вози на 7-ми јуни на патеката Орман крај Скопје се одложува до следниот викенд, односно 14-ти јуни.

Реклами

Листа на мото настани

  • 19 Јуни 2020 - 21 Јуни 2020
  • Club house
  • Скопје, Водно

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.