Вести од светот

Интересно ново партнерство помеѓу Motul и BMW M Motorsport

Стартот на оваа година веќе ни навестува дека таа ќе биде многу интересна и возбудлива, особено за Motul. 

Следете нè на:

 

Стартот на оваа година веќе ни навестува дека таа ќе биде многу интересна и возбудлива, особено за Motul. 

Стартот на оваа година веќе ни навестува дека таа ќе биде многу интересна и возбудлива, особено за Motul.  Како основа за ваквото тврдење ја земаме информацијата дека компанијата склучи договор за соработка со BMW M Motorsport. Според договорот, Motul ќе стане официјален партнер на BMW M Motorsport,  ќе обезбедува технички совети, експертиза и поддршка на успешната тркачка програма која BMW M Motorsport ја има во Северна Америка.

Договорот беше објавен за време на Rolex 24 - Дејтона, првата трка од IMSA WeatherTech SportsCar шампионатот.  BMW победи тука минатата година а секако дека и на Motul не му се непознати најдобрите Американски трки со спортски автомобили. Motul е официјален партнер на IMSA и главен спонзор на престижниот Motul Petit Le Mans.  

Motul BMW txt 22 01

Motul заедно со BMW M Motorsport во главното седиште на компанијата во Минхен ќе се обиде да создаде масло исклучиво наменето за да одговара на потребите на BMW M8 GTE. Тимот BMW Team RLL кој е со седиште во Охајо, САД,  и кој беше креиран во 2009 година од страна на тркачката легенда Боби Рахал, оваа сезона ќе биде дел од IMSA WeatherTech натпреварувањето. Тимот ќе настапи со две машини кои ќе бидат познати како Motul BMW M8 GTE.

Гуилауме Паилерет, претседател на Motul Америка: „Понекогаш се случуваат одредени настани кои силно влијаат врз ДНК-та на еден бренд. Ова партнерство е еден таков настан. Ова е договор за соработка помеѓу два бренда на кои им е јасно дека мобилноста постојано се менува и дека иновацијата е клучот за успехот. Со овој договор сигурно ќе бида задоволни и нашите фанови во САД. Сакам да им се заблагодарам на BMW M Motorsport  за довербата која ја имаат во производите и технологиите на Motul.“

motul makeodnija

Би можело да ве интересира

Откако се појави скица од новиот дизајн, јасно можеме да видиме како би изгледал новиот мотоцикл.

Андреа Довициозо одби да потврди дали ќе остане во Ducati и по завршувањето на сезоната 2020 откако се појавија гласини дека во текот на зимската пауза, тимот имал разговори со неколку возачи.

Нашиот стандарден Africa Twin е одличен избор за сериозните оф роуд ентузијасти.

„Ако продолжиме да работиме напорно исто како и во изминативе 16 месеци, ќе имаме добра сезона“ - Џек Милер.

HRC тимот денеска објави дека Маркез ставил потпис на нов договор со кој шпанскиот возач останува во тимот до 2024 година.

Тимот на КТМ го претстави новиот мотор со кој ќе се натпреварува во МотоГП шампионатот.

Реклами

Листа на мото настани

 • 22 Февруари 2020 - 22 Февруари 2020
 • Clubhouse 3313
 • Илинденска 138, Скопје

 • 14 Март 2020 - 14 Март 2020
 • Beertija Pub
 • Frederik Shopen 4, 1000 Skopje

 • 28 Март 2020 - 28 Март 2020
 • Bad Boys Bar
 • Кочани

 • 19 Јуни 2020 - 21 Јуни 2020
 • Club house
 • Скопје, Водно

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.