Вести од светот

MotoE ги потврди причините за пожарот во Херез

Организаторите на MotoE серијата ги потврдија причините за пожарот во Херез во кој настрада поголем дел од опремата и мотоциклите на тимовите.

Следете нè на:

 

Организаторите на MotoE серијата ги потврдија причините за пожарот во Херез во кој настрада поголем дел од опремата и мотоциклите на тимовите. Станува збор за краток спој кој ги запалил батериите.

MotoE проектот беше речиси уништен во големиот пожар кој се случи за време на првиот тест на патеката во Херез. Огнот за кусо време се проширил низ целата гаража и уништил голем дел од мотоциклите и опремата на тимовите.

Организаторите беа приморани да ја откажат првата трка од серијата која требаше да се одржи на патеката во Херез помеѓу 3-ти и 5-ти мај а исто така откажан е и остатокот од претсезонските тестови.

MotoE Txt 19 03

Полицијата се уште ги испитува причините за инцидентот но открија дека најверојатно станува збор за краток спој кој ги запалил батериите. Во моментов се уште не се знаае што го предизвикало спојот.

Од MotoE соопштија дека пред да настане пожарот, ниту еден мотоцикл не бил оставен да се полни.

Организаторите се решени серијата да започне оваа година но во моментов се уште не се знае точниот датум. Тимовите пак се убедени дека ќе го надминат овој проблем и дека целата опрема и мотоциклите ќе бидат заменети.

motul makeodnija

Би можело да ве интересира

На ред е седмата рунда од МотоГП шампионатот која викендов ќе се вози на патеката Каталуња во близина на Барселона.

Валентино Роси вели дека нема причина за загриженост околу неговата иднина во Премиерната класа и покрај тоа што го имаше можеби најлошиот викенд во неговата 23 годишна кариера.

Нашите извори од MotoGP гаражите откриваат дека би можело да има големи промени на патеката во сезоната 2020.

Кога дојде поканата за присуство на презентацијата на двата мотоцикли на Honda, CB650R и CBR650R, навистина бев заинтересиран да отидам. На хартија, моделот 650 изгледа како еден од најпотценетите модели но навистина сакав самиот да проценам дали тоа е вистина или не.

Откако Данило Петручи победи на трката во Муџело, Џек Милер вели дека би бил среќен доколку остане дел од тимот и во 2020 година.

Дали затворањето на визирот на вашата кацига го прави воздухот што го дишете опасен?

Бидете информирани за сите новости директно на вашата е-маил адреса
Реклами

Листа на мото настани

 • 14 Јуни 2019 - 16 Јуни 2019
 • Кавадарци

 • 28 Јуни 2019 - 29 Јуни 2019
 • Gradski Bazen Kumanovo
 • bul.Oktomvriska Revolucija, 1300 Kumanovo

 • 28 Јуни 2019 - 29 Јуни 2019
 • Clubhouse 3313
 • Илинденска 138, Скопје

 • 26 Јули 2019 - 28 Јули 2019
 • Клубски дом
 • Планина Плачковица

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.