Вести од светот

КТМ го надмина Harley Davidson во продажба на мотоцикли

КТМ го надмина Harley Davidson во продажба на мотоцикли на глобално ниво. Австриската фирма сега се искачи на врвот и стана компанија која е најдобра во продажба на мотоцикли а која не доаѓа од Азија.

Следете нè на:

 

КТМ го надмина Harley Davidson во продажба на мотоцикли на глобално ниво. Австриската фирма сега се искачи на врвот и стана компанија која е најдобра во продажба на мотоцикли а која не доаѓа од Азија.

Но има повеќе во приказната за тоа зошто КТМ бележи таков раст, а Harley Davidson намалување на продажбата. Иако КТМ продаде околу 30 илјади мотоцикли повеќе од H-D минатата година, сепак Harley е далеку од победен. Дури и со помалку продадени мотоцикли,

Harley оствари за три пати поголем профит од KTM. (Во превод тоа значи дека Harley заработи 5 милијарди долари од продажба на мотоцикли и додатна опрема во споредба со 1.75 милијарди долари профит на КТМ). КТМ продава многу мотоцикли со помала кубикажа, меѓу кои се и модели кои не пристигнуваат на пазарот во САД, на пример Duke 125. Овие мотоцикли се многу тешки за споредба, но сепак добро е кога продавате било каков мотоцикл. Со оглед на ова, се чини дека продажбата на КТМ ќе продолжи да расте и во иднина.

Успехот на КТМ минатата година беше помогнат од преставувањето на 800 cc платформата како и Svartpilen/Vitpilen 701 серијата преку Husqvarna која пак е во сопственост на КТМ. Голем дел од мотоциклите на КТМ се изработени во Индија преку договорот за соработка со Bajaj Auto. Ова е уште еден потег кој овозможува намалување на трошоците на КТМ.

Harley-Davidson веќе објавија дека планираат да го следат примерот на КТМ и да склучат договор со странска компанија каде што би се креирале мотоциклите наменети за пазарот во Азија. Исто како и КТМ и Harley сака подлабоко да влезе на тој пазар со оглед на намалената продажба на мотоцикли во САД. Партнерство со некој Азиски производител би можело да биде одлично за Harley, исто како што е и за KTM, BMW и уште неколку други вакви компании. Барем кога станува збор за финансиите.

2019 KTM 1290 Super Duke GT lead

Австриската компанија неколку децении произведуваше добри мотоцикли, но смрта на основачот на фирмата како и банкротот кој следуваше, доведоа до намалување на продажбата во осумдесетите години од минатиот век. Обновувањето на брендот започна во 1992 година кога Стефан Пиерер го купи она што остана од КТМ за само 7 милиони долари.

„Работите кои ги правевме во тој период беа толку лоши што дури и не исмеваа“ , изјави Пиерер. „Но секоја криза исто така преставува и можност.“

За развојот на компанијата после тој период може да се каже дека е неверојатен. Во секоја од последните осум години, КТМ го руши сопствениот рекорд на продажба а сега цели и на местото кое го има Kawasaki. Ова преставува одличен повраток на вложените средства.

Harley-Davidson и KTM, сега треба да продолжат да се развиваат. Ако имаме среќа, тоа би значело дека наскоро би можеле да имаме некои неверојатни мотоцикли.

motul makeodnija

Би можело да ве интересира

Тимот на КТМ го претстави новиот мотор со кој ќе се натпреварува во МотоГП шампионатот.

BMW Motorrad патентира нова технологија и планира да вгради „crumple zone “ кај мотоциклите со цел да се зголеми безбедноста на возачите.

Веднаш откако беше соопштено дека се откажува Формула 1 трката во Кина, многумина се загрижија дека би можело истото да се и се случи и на MotoGP трката во Тајланд.

Интервју со првиот човек на Dorna.

Со цена од 100 000 евра, LM 410 е најновата креација на екстремни машини кои ни доаѓаат од Лазарет.

После промените кои ги направија во текот на зимата, Алеш Еспаргаро вели дека Aprilia сега работи како голема екипа.

Реклами

Листа на мото настани

 • 22 Февруари 2020 - 22 Февруари 2020
 • Clubhouse 3313
 • Илинденска 138, Скопје

 • 14 Март 2020 - 14 Март 2020
 • Beertija Pub
 • Frederik Shopen 4, 1000 Skopje

 • 28 Март 2020 - 28 Март 2020
 • Bad Boys Bar
 • Кочани

 • 19 Јуни 2020 - 21 Јуни 2020
 • Club house
 • Скопје, Водно

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.