Вести од светот

Електричните мотоцикли мора да станат подобри

Кога Kymco го најави RevoNex, новиот електричен мотоцикл кој ќе се појави на пазарот во 2021 година,  ветија дека тој ќе го промени светот на мотоциклите.

Следете нè на:

 

Кога Kymco го најави RevoNex, новиот електричен мотоцикл кој ќе се појави на пазарот во 2021 година,  ветија дека тој ќе го промени светот на мотоциклите.

Кога Kymco го најави RevoNex, новиот електричен мотоцикл кој ќе се појави на пазарот во 2021 година,  ветија дека тој ќе го промени светот на мотоциклите.  Првиот човек на Kymco, Ален Ко, објаснува како ќе го направи тоа.

„Прво, мораме да ги одделиме електричните мотоцикли од електричните скутери. Кај електричните скутери, фокусот е на тоа како да дојдеме до конечно решение бидејќи за нив нема инфраструктура. За тие да функционираат како што треба, тоа мора претходно да се реши. “

„Во однос на електричните мотоцики, овој проблем, порано или подоцна, ќе го реши автомобилската индустрија. Ние мораме прво да најдеме начин за луѓето да не се грижат колку километри ќе можат да поминат. После тоа ќе работиме да ги направиме попривлечни.“

„Според мене, никогаш нема да натерате некој  да купи ваков мотоцикл само затоа што е електричен. Но многу е лесно да се убеди некој да купи супериорен продукт. Затоа клучот не ево тоа дали ќе купите електричен мотоцикл или не , туку да направите мотоцикл кој  подобар. Преку SuperNex и RevoNex ние нудиме мотоцикли кои имаат одлични перформанси и кои истовремено се електричени.“

Kymco Motorcycles txt 27 12

Она што се издвојува кај RevoNex е шест брзинскиот менувач, quickshifter и autoblipper. Тоа значи дека доколку сакате можете да ги менувате брзините или пак можете да го оставите во трета брзина и да го возите како голем скутер.

„Главниот дел е да имате избор“, додава Ко. „Доколку сакате не мора да го употребувате квачилото. Исто е и со звукот. Има луѓе кои велат дека им недостасува но има и луѓе на кои им се допаѓа колку е тивка машината. Многумина ни велат дека има многу добри работи кај електричните мотоцикли но сепак не сакаат да ги купат. Ние се обидуваме да го промениме тоа. Технологјата секогаш ќе биде тешкиот дел но најтешко сепак останува да се промени размислувањето на луѓето.“

„Во следните три години сигурно ќе видиме голем развој во однос на батеријата но исто така ќе има и повеќе места за полнење.“

motul makeodnija

Би можело да ве интересира

„Можеби за време на тестот нема да можам да го извозам планираниот број на кругови“ – Марк Маркез

„Yamaha работи напорно и ќе се обиде уредот да биде готов за тестот во Малезија“- Маверик Вињалес

Компанијата Мото-Пром од Гевгелија од неодамна е новиот увозник на брендот Кавасаки за Македонија.

Макс Биаџи и Хју Андерсон ќе му се приклучат на Хорхе Лоренцо и оваа сезона ќе станат дел од MotoGP Legends листата.

Стартот на оваа година веќе ни навестува дека таа ќе биде многу интересна и возбудлива, особено за Motul. 

„Имам слушнато многу работи за Кени Робертс, дека тој е еден од возачите кој го има променето самиот концепт. Марк е ист како него, тој го промени начинот на кој возиме“ – Данило Петручи.

Реклами

Листа на мото настани

  • 22 Февруари 2020 - 22 Февруари 2020
  • Clubhouse 3313
  • Илинденска 138, Скопје

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.