Вести од светот

Електричните мотоцикли мора да станат подобри

Кога Kymco го најави RevoNex, новиот електричен мотоцикл кој ќе се појави на пазарот во 2021 година,  ветија дека тој ќе го промени светот на мотоциклите.

Следете нè на:

 

Кога Kymco го најави RevoNex, новиот електричен мотоцикл кој ќе се појави на пазарот во 2021 година,  ветија дека тој ќе го промени светот на мотоциклите.

Кога Kymco го најави RevoNex, новиот електричен мотоцикл кој ќе се појави на пазарот во 2021 година,  ветија дека тој ќе го промени светот на мотоциклите.  Првиот човек на Kymco, Ален Ко, објаснува како ќе го направи тоа.

„Прво, мораме да ги одделиме електричните мотоцикли од електричните скутери. Кај електричните скутери, фокусот е на тоа како да дојдеме до конечно решение бидејќи за нив нема инфраструктура. За тие да функционираат како што треба, тоа мора претходно да се реши. “

„Во однос на електричните мотоцики, овој проблем, порано или подоцна, ќе го реши автомобилската индустрија. Ние мораме прво да најдеме начин за луѓето да не се грижат колку километри ќе можат да поминат. После тоа ќе работиме да ги направиме попривлечни.“

„Според мене, никогаш нема да натерате некој  да купи ваков мотоцикл само затоа што е електричен. Но многу е лесно да се убеди некој да купи супериорен продукт. Затоа клучот не ево тоа дали ќе купите електричен мотоцикл или не , туку да направите мотоцикл кој  подобар. Преку SuperNex и RevoNex ние нудиме мотоцикли кои имаат одлични перформанси и кои истовремено се електричени.“

Kymco Motorcycles txt 27 12

Она што се издвојува кај RevoNex е шест брзинскиот менувач, quickshifter и autoblipper. Тоа значи дека доколку сакате можете да ги менувате брзините или пак можете да го оставите во трета брзина и да го возите како голем скутер.

„Главниот дел е да имате избор“, додава Ко. „Доколку сакате не мора да го употребувате квачилото. Исто е и со звукот. Има луѓе кои велат дека им недостасува но има и луѓе на кои им се допаѓа колку е тивка машината. Многумина ни велат дека има многу добри работи кај електричните мотоцикли но сепак не сакаат да ги купат. Ние се обидуваме да го промениме тоа. Технологјата секогаш ќе биде тешкиот дел но најтешко сепак останува да се промени размислувањето на луѓето.“

„Во следните три години сигурно ќе видиме голем развој во однос на батеријата но исто така ќе има и повеќе места за полнење.“

Би можело да ве интересира

Со новиот R 18 Transcontinental, BMW ја надополнува својата R 18 фамилија со т.н. голема американски турер. На овој модел се надоврзува и т.н. бобер, модел кој е именуван едноставно како R 18 B.

Кал Крачлоу ќе го замени возачот на Petronas Yamaha SRT, Франко Морбидели на двете трки во Австрија и следната во Велика Британија.

И покрај тоа што челниците на KTM во 2015 година најавија дека нема повеќе да прават супер брзи мотори кои припаѓаат на патеките а не на улиците, сепак еве демант, барем во некоја рака. 

Дани Педроса, сега тест возачот на Red Bull KTM Factory Racing за прв пат на патеката во Австрија ќе се појави со KTM RC16 во натпреварувачка конкуренција. 

Givi во својата богата понуда вклучи и универзално светло чија задача ќе биде да ја осветлува внатрешноста на вашиот куфер. 

Од чилеанскиот Каретера аустрал до украинските карпати, од канадските прерии до европските најпопуларни места за возење, глобалната мото заедница за прв пат се обедини и возеше, и виртуелно и физички, на првиот THE WORLD ADVENTURE WEEK организиран од страна на KTM и апликацијата Riser.

Реклами

Листа на мото настани

  • 30 Јули 2021 - 01 Август 2021
  • Мотодом Џинка
  • Планина Плачковица

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.