Останато

Сем Сандерленд и КТМ планираат уште една победа на релито Дакар

Сем Сандерленд е еден од фаворитите за победа на релито Дакар 2020 кое оваа година ќе се оддржи во Саудиска Арабија. КТМ веќе доминира на оваа трка и победи на последните 18 настапи.

Следете нè на:

 

Сем Сандерленд е еден од фаворитите за победа на релито Дакар 2020 кое оваа година ќе се оддржи во Саудиска Арабија. КТМ веќе доминира на оваа трка и победи на последните 18 настапи.

Сем Сандерленд заминува во Саудиска Арабија како еден од фаворитите за нова победа на релито Дакар 2020.

Британскиот возач е дел од силниот тим на КТМ и ќе се обиде да ја продолжи серијата на победи. Дел од екипата се Тоби Прајс, Матијас Валкнер, Луциано Бенавидес и Марио Патрао.

Сандерленд стана првиот Британец кој победи во класата на мотоцикли на релито откако стигна до првата позиција во 2017 година. Тогаш трката се оддржа во Јужна Америка.

Sanderlend Dakar txt 02 01

Оваа година релито за прв пат ќе се вози во Саудиска Арабија и ќе биде нов предизвик за екипата која доминира на ова натпреварување уште од 2001 година.

„Имам голема самодоверба во пресрет на релито“, изјави Сандерленд. „Во тоа секако допринесе и добриот настап кој го имав на претходните трки. Во текот на целата година мотоциклот но и екипата беа фантастични. Јас сум фокусиран и ќе дадам се од себе. Ова за сите ќе биде нова авантура.“

„Ми се допаѓа тоа што заминуваме на ново место. Сите ќе мора да се прилагодат и да ги надминат препреките кои ќе се најдат пред нив. Рутата изгледа тешка но ќе дадам се од себе за да дојдам до првото место.“

motul makeodnija

Би можело да ве интересира

Како што беше очекувано, трката од МотоГП шампионатот во Херез официјално е одложена.

Регулаторната Комисија за Енергетика тукушто ги објави новите цени на горивата – кои од вечерва се намалуваат за, 3.00, 4.50, односно 5.00 денари!

Honda Rebel крузерите добија подобрувања за сезоната 2020.

Шпекулациите дека наместо предвидениот термин од 31-ви мај до 10-ти јуни трката ќе биде преместена за крајот на август се покажаа како неточни, Isle of Man TT 2020 е откажана.

Регулаторната Комисија за Енергетика значително ги намали малопродажните цени на горивата.

Заради Корона вирусот МотоГП класата никако да започне, по првичното откажување на трката во Катар следуваше и одложување на Тајланд, потоа и Америка, а денеска беше одложена и трката во Аргентина.

Реклами

Листа на мото настани

  • 12 Јуни 2020 - 14 Јуни 2020
  • 12 Другари
  • Ваташа, Кавадарци

  • 12 Јуни 2020 - 13 Јуни 2020
  • Нов Парк
  • Свети Николе

  • 19 Јуни 2020 - 21 Јуни 2020
  • Club house
  • Скопје, Водно

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.