Останато

Објавена листата на возачи кои ќе бидат дел од 2020 MotoE серијата

Официјално е соопштена листата на возачи кои ќе бидат дел од MotoE шампионатот.

Следете нè на:

 

Официјално е соопштена листата на возачи кои ќе бидат дел од MotoE шампионатот.

18 возачи и 12 тимови ќе бидат дел од 2020 MotoE серијата а меѓу нив се најде и актуелниот шампион, Матео Ферари.

Ферари стана првиот шампион во оваа серија. Возачот на Trentino Gresini на крајот на сезоната имаше предност од 11 поени во однос на второпласираниот Бредли Смит. Оваа година Ферари ќе има нов тимски колега, Алесандро Законе, кој го замени Лоренцо Савадори.

Поранешниот Moto2 и Супербајк возач, Жорди Торес го замени Сет Жиберно во Join Contract Pons 40.

Moto E txt 18 12

Првата трка од шампионатот ќе се одржи во Херез за време на Шпанскиот Гран При викенд (1-3 мај). Кампањата ќе заврши со трката во Валенсија која ќе се оддржи во ноември.

Еве ја целата листа на возачи кои ќе бидат дел од 2020 MotoE шампионтот:

Алекс Де Анџелис - San Marino Octo Pramac MotoE

Мариа Херера - Оpenbank Аspar Тeam

Николо Канепа - LCR E-team - Италија

Хавиер Симеон - LCR E-team - Белгија

Матео Ферари - Trentino Gresini E-team

Џош Хук - Octo Pramac MotoE

Николас Терол - Оpenbank Аspar Тeam - Шпанија

Хавиер Карделус - Avintia Esponsorama Racing

Матиа Kасадеи - Ongetta Sic58 Squadracorse

Лукас Туловиќ - Тech3 Е-racing

Бредли Смит - One Energy Racing

Жорди Торес - Join Contract Pons 40

Ерик Гранадо - Avintia Esponsorama Racing - Бразил

Мике Ди Мелио - Trentino Gresini E-team - Италија

Ники Тули - AJO MotoE

Томасо Маркон - Тech3 Е-racing – Италија

Доминик Егертер - Intact GP

motul makeodnija

Би можело да ве интересира

Како што беше очекувано, трката од МотоГП шампионатот во Херез официјално е одложена.

Регулаторната Комисија за Енергетика тукушто ги објави новите цени на горивата – кои од вечерва се намалуваат за, 3.00, 4.50, односно 5.00 денари!

Honda Rebel крузерите добија подобрувања за сезоната 2020.

Шпекулациите дека наместо предвидениот термин од 31-ви мај до 10-ти јуни трката ќе биде преместена за крајот на август се покажаа како неточни, Isle of Man TT 2020 е откажана.

Регулаторната Комисија за Енергетика значително ги намали малопродажните цени на горивата.

Заради Корона вирусот МотоГП класата никако да започне, по првичното откажување на трката во Катар следуваше и одложување на Тајланд, потоа и Америка, а денеска беше одложена и трката во Аргентина.

Реклами

Листа на мото настани

  • 12 Јуни 2020 - 14 Јуни 2020
  • 12 Другари
  • Ваташа, Кавадарци

  • 12 Јуни 2020 - 13 Јуни 2020
  • Нов Парк
  • Свети Николе

  • 19 Јуни 2020 - 21 Јуни 2020
  • Club house
  • Скопје, Водно

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.