Останато

Роси воодушевен од местото на подиумот на Gulf 12 Hours

„Пред се, ова беше навистина забавно. Лука беше силен, неговиот потенцијал ме импресионираше“ - Валентино Роси.

Валентино Роси можеби одамна се нема искачено на подиумот во MotoGP но девет кратниот светски шампион на крајот на сезоната 2019 се искачи на пиедесталот. Заедно со Лука Марини и Алесио Салучи успешно ја завршија трката Gulf 12 Hours.

Триото, кое настапи со Monster VR46 Kessel Ferrari 488, стигна до победа во 'Pro-Am' класата. Роси беше задоволен со третата позиција а пред него завршија само пар на Audi R8 од Про класата.

„Среќни сме од овој резултат. Завршивме на првото место во нашата категорија. Но голема сатисфакција ни преставува тоа што севкупно завршивме на третата позиција“, изјави Роси кој последен пат се искачи на подиумот во MotoGP за време на трката во Остин.

„Се чувствував многу добро во автомобилот и имав одлична соработка со тимот. Пред се, беше многу забавно. Лука беше навистина добар и многу ме импресионираше. Веќе го имав гледано во Монца но денеска само го потврди својот квалитет.“

„Одличен настап имаше и Учио, за кого овој резултат беше исполнување на долгогодишниот сон.“

Gulf 12 Hours txt 1 16 12

Роси, кој оваа недела заедно со Луис Хамилтон настапи на патеката во Валенсија со Формула 1 болидот на Mercedes, беше најбрз возач во неговиот тим. На крајот, резултатот кој го постигна беше доволен само за старт од седмото место.

Дванаесет часовната борба беше поделена на две, шест часовни сесии. Трката се одржа на истата патека каде се возеше и последната трка од сезоната во Формула 1.

Но и покрај тоа што имаше слаб старт, VR46 првиот дел од трката го заврши на шестата позиција а беше прв во својата класа. Во вториот дел, неколку од Про автомобилите се соочија со технички проблеми. На крајот, за последното место на подиумот останаа да се борат само #46 Ferrari и #5 Audi.

Gulf 12 Hours txt 2 16 12

И покрај казната од пет секунди која ја имаше тимот на Роси, тие успеаа да се одбранат од налетите на нивниот најголем ривал. Ова за триото на VR46 беше прво искачување на подиумот.

Поранешниот Гран При возач, Лорис Капироси, кој настапи за Kessel Racing Ferrari, севкупно заврши на седмото место додека пак во неговата категорија беше на втората позиција. Покрај него, дел од тимот беа и Алексис де Бернарди и Ники Кадеи.

Gulf 12 Hours txt 3 16 12

Би можело да ве интересира

Како што забележавме на претходната трка во Британија, на тројцата најбрзи им се приклучува и Redding.

Кон крајот на минатиот месец ја имавме честа и задоволството да бидеме дел од првото европско демо возење организирано за медиумите од страна на CFMOTO Франција. 

Победи во сите 3 трки во Donington Park како најава за враќање на Турчинот во одбрана на титулата.

Сите знаеме колку жртви се потребни за постигнување спортски успеси на врвно ниво, но возачите во MotoGP едноставно одат неколку чекори подалеку.

Не баш секој ден на тајмлајн ти поминуваат слики од некој што рачно изработува кациги, особено не тука во Скопје, Македонија. 

Без паника, ова е почеток на едно ново поглавје за култната фабрика од Болоња, но не е и збогум за гласните V2-ки и V4-ки.

Листа на мото настани

Мото клубот No Limit поканува на мото собир на 20 август во Маврово. 

  • 20 Август 2022 - 20 Август 2022
  • Ратрак Маврово

Ноќни Волци Балкан: Интернационален мото собир.

  • 09 Јули 2022 - 09 Јули 2022

Најава за мото собирот на МК ЏИНКА Радовиш кој ќе се оддржи на 29/30/31 јули 2022 година. Повеќе детали наскоро.

  • 29 Јули 2022 - 31 Јули 2022
  • Клубски дом
  • Планина Плачковица

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.