Останато

Motul на врвот на Африка: Им помагаме на возачите да имаат успешен настап

Со цел  ‘Mother of Hard Enduro’ да стане малку полесен за натпреварувачите на настанот ќе се приклучи и Motul. Компанијата ќе отвори Bike Wash.

Следете нè на:

Со цел  ‘Mother of Hard Enduro’ да стане малку полесен за натпреварувачите на настанот ќе се приклучи и Motul. Компанијата ќе отвори Bike Wash.

Иако тие секоја година го подржуваат овој настан, оваа сезона ќе бидат малку поактивно вклучени. Eco Tanks од Источен Лондон донираше три резервоари кои собираат 5000 литри вода и кои ќе бидат дел од објектот на Motul. По завршувањето на настанот, резервоарите ќе бидат донирани на едно локално училиште. Компанијата потврди дека во следните три години ќе донира исти резервоари а на крајот тоа добро ќе се одрази и на локалната заедница.

„Голема чест ни преставува фактот дека повторно ќе имаме ваков објект и дека ќе им помогнеме на сите возачи денот да го стартуваат со чист мотоцикл“, изјави Џеки ван дер Мерве, менаџер во Motul - Јужна Африка.

Motul Africa txt 1 10 12 2019

Објектот ќе биде лоциран во Таба Босиу, местото каде што е почетокот и крајот на трката. На крајот на секој ден возачите ќе можат бесплатно да го исчистат мотоциклот со помош на Moto Wash, биоразградливо средство од MC Care линијата на производи на Motul. Motul Bike Wash ќе има десет места каде што возачите ќе можат да ја средат својата машина. Goscor ќе обезбеди специјални машини за чистење.

Motul Africa txt 2 10 12 2019

„Нашите машини неколку пати досега покажаа дека можат да се справат со сериозни пречки. Тие ќе можат да исчистат по околу 300 мотоцикли во еден ден“, вели преставникот на Goscor, Вејн Ален.

Со Motul Bike Wash ќе раководи Крег Кругер а дел од тимот ќе бидат истите лица кои учествуваа на настанот и минатата година. Покрај овие машини, Goscor ќе обезбеди и неколку помали апарати за возачите кои сакаат сами да си исчистат мотоциклите.

За Motul

 Motul е светски позната Француска компанија која се занимава со изработка и дистрибуција на високо квалитетен лубрикант за мотори (мотоцикли, автомобили и други превозни средства). Преку MotulTech тие произведуваат и лубриканти за индустриските машини.

Повеќе од 165 години тие се познати по квалитетот и иновативноста на своите производи. Motul е исто така познат и како специјалист за синтетичките лубриканти.  Тие беа првата компанија која произведе 100 проценти синтетички лубрикант, 300V.

Во текот на годините, тие станаа официјален снабдувач со лубриканти на голем број на тимови и помагаат во понатамошниот развој на сите сегменти од мотоспортот.

Motul директно ги поддржува: 24 Hours of Le Mans (автомобили и мотоцикли), FIA World Endurance Championship, Super GT, IRC, Drift, Pikes Peak, Japanese championship Super Formula, Blancpain Endurance Series, MotoGP, World Superbike, World MX, Endurance World Championship, Dakar Rally, Supercross, IOM TT, Motul FIM Ice Speedway Gladiators World Championship, Rallycross, Motul Roof of Africa, F1 Boat.

Би можело да ве интересира

За сите кои не се подготвени да се откажат од спорскиот дух на својот мотор, ама сепак се подготвени да истераат некоја сериозна тура сега постои уште една понуда. Suzuki го претстави новиот GSX-S1000GT кој е базиран на освежениот GSX-S1000. 

Не гледаме секој ден радикално нови концепти на дизјн на мотори, а уште поретко гледаме концепти кои се вистински а не само некоја компјутерска визија. White Motorcycle Concepts стои на втората страна и ова лето храбо претстави комплетно нов концепт кој ги остави сите без здив.

Бонд, Џејмс Бонд. 900, Тајгер 900, Триумф Тајгер 900. Најголемиот британски производител на мотори ја слави својата континуирана соработка со оваа филмска франшиза со новата верзија наречена Triumph Tiger 900 Bond Edition

Врвна технологија и најдобри перформанси во бројки е она што ја зголемува продажбата на супер спортските мотоцики. Но, да бидеме реални, мотор се купува и со срце, еднакво колку што се купува на база на бројки. А тоа понекогаш може да значи и само да ти легне бојата на моторт и да знаеш дека едноставно мора да го имаш.

Франко Морбидели потврди дека постигнале договор со фабричкиот тим на Јамаха за до крајот на 2023 година. 

Убави инфорамции доаѓаат од CFMOTO Македонија. На 25.09, сабота, со почеток во 09.00ч. во Скопје тие организираат тест возење на сите модели кои се достапни во продажниот салон.
Реклами

Листа на мото настани

  • 25 Септември 2021 - 25 Септември 2021
  • Спортски аеродром Аџитепе

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.