Останато

Прв преглед: Распоред за 2021 Endurance World Championship

Пристигна распоредот за сезоната 2021 од Endurance Светскиот шампионат.

Минатата сезона беше одбележана од големиот број на откажани трки. Оваа година шампионатот ќе почне во април со трката во Франција и ќе трае до октомври за кога е закажана трката во Португалија. Во меѓувреме, тимовите ќе отидат и до патеката Сузука во Јапонија.

На распоредот има две трки кои траат по 24 часа, две, осум часовни трки а на финалната трка во Есторил, ќе се оддржи 12 часовна битка.

„Сите големи трки повторно се дел од календарот со цел да им обезбедиме на фановите голема забава во пресрет на првата, 24H de Spa Motos трка која ќе се оддржи во јуни 2022 година“, вели Франсоа Рибеиро, прв човек на Eurosport Events.

2021 Endurance World Championship Schedule 2

„Уште еднаш ќе направиме се што е во наша моќ за да се осигураме дека ќе имаме интересен и исполнет календар“, вели претседателот на FIM, Хорхе Виегас. „Сакаме да имаме балансирано и возбудливо натпреварување.“

Suzuki Endurance Racing ја освои титулата во сезоната 2019-20. Дел од тимот беа Етиен Масон, Винсент Филипе (прва и втора рунда), Хавиер Симеон (трета и четврта рунда). Сите настапија со Suzuki GSX-R1000. „Многу сум среќен поради титулата!“, изјави Масон. „Уште од 2016 година се обидувам да дојдам до титулата. Имаше многу работи со кои морав да се справам но морам да признаам дека се функционираше перфектно уште од самиот старт. Натпреварувањето станува се потешко но ние никогаш нема да се откажеме.“

Распоред за 2021 Endurance World Championship Schedule

Round 1: April 17-18, 24 Heures Motos, Le Mans, France

Round 2: May 23, 8 Hours of Oschersleben, Germany

Round 3: July 18, Suzuka 8 Hours, Japan

Round 4: September 18-19, Bol d’Or (24-hour), Le Castellet, France

Round 5: October 16, 12 Hours of Estoril, Portugal

2021 endurance world championship calendar

Конечна табела: 2019-20 Endurance World Championship

Suzuki Endurance Racing Team, 167.5 points

Yamalube Yamaha EWC Official Team by YART, 149.5

C.C. TSR Honda France, 143.5

Wójcik Racing Team, 114.5

Team SRC Kawasaki France, 112

BMW Motorrad World Endurance Team, 108

VRD Igol Pirret Experience, 89

3ART Best of Bike, 83

Maco Racing Team, 63.5

Team LRP Poland, 50.5

Tati Team Beaujolais Racing, 35

Team Bolliger Switzerland, 30

Honda Asia-Dream Racing with Showa, 28

Motobox Kremer Racing #65, 26.5

TECMAS BMW GMC, 26

Би можело да ве интересира

Како што забележавме на претходната трка во Британија, на тројцата најбрзи им се приклучува и Redding.

Кон крајот на минатиот месец ја имавме честа и задоволството да бидеме дел од првото европско демо возење организирано за медиумите од страна на CFMOTO Франција. 

Победи во сите 3 трки во Donington Park како најава за враќање на Турчинот во одбрана на титулата.

Сите знаеме колку жртви се потребни за постигнување спортски успеси на врвно ниво, но возачите во MotoGP едноставно одат неколку чекори подалеку.

Не баш секој ден на тајмлајн ти поминуваат слики од некој што рачно изработува кациги, особено не тука во Скопје, Македонија. 

Без паника, ова е почеток на едно ново поглавје за култната фабрика од Болоња, но не е и збогум за гласните V2-ки и V4-ки.

Листа на мото настани

Мото клубот No Limit поканува на мото собир на 20 август во Маврово. 

  • 20 Август 2022 - 20 Август 2022
  • Ратрак Маврово

Ноќни Волци Балкан: Интернационален мото собир.

  • 09 Јули 2022 - 09 Јули 2022

Најава за мото собирот на МК ЏИНКА Радовиш кој ќе се оддржи на 29/30/31 јули 2022 година. Повеќе детали наскоро.

  • 29 Јули 2022 - 31 Јули 2022
  • Клубски дом
  • Планина Плачковица

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.