Останато

Преставена патеката по која ќе се вози релито Дакар 2021

Преставена патеката по која ќе се вози релито Дакар 2021. Познатата трка повторно ќе се оддржува во Саудиска Арабија.

Следете нè на:

Преставена патеката по која ќе се вози релито Дакар 2021. Познатата трка повторно ќе се оддржува во Саудиска Арабија.

Постоеше шанса релито Дакар оваа година да не се вози во Саудиска Арабија, но со оглед на рестрикциите кои се воведени поради коронавирусот, отворањето на границите во моментов не е опција.

Но и тоа е во ред бидејќи Арапската држава има одличен терен кој е вистински предизвик за сите учесници на релито. Тука се песочните дини, карпестиот терен но и планинските превои.

2021 dakar rally route

На деветата етапа возачите имаат пауза која сигурно ќе им одговара со оглед на тоа дека веќе од десетата етапа почнува маратонскиот дел од трката и каде тимовите нема да можат да им помагаат на возачите доколку имаат проблем со возилата.

Кај мотоциклите, сите погледи се вперени кон Рики Брабек и неговата Honda CRF450 Rally. Многумина се прашуват дали Американскиот возач ќе успее да ја одбрани победата која ја постигна минатата година и дали Honda повторно ќе ја наруши доминацијата на KTM.

jamie mccanney dakar 2020 1200 copy

Секако, портокаловите мотоцикли ќе се обидат да ја исправат грешката која ја направија минатата година и со која заврши нивната 18 годишна победничка серија. Yamaha и Husqvarna се исто така добри и КТМ го чека тешка задача.

Подолу можете да ги погледнете сите етапи од релито Дакар 2021.

 

StageDateStart & FinishDistance
      Total | Special
P Saturday, January 2, 2021 Jeddah > Jeddah 11 km | 11 km
1 Sunday, January 3, 2021 Jeddah > Bisha 622 km | 277 km
2 Monday, January 4, 2021 Bisha > Wadi Al Dawasir 685 km | 457 km
3 Tuesday, January 5, 2021 Wadi Al Dawasir > Wadi Al Dawasir 630 km | 403 km
4 Wednesday, January 6, 2021 Wadi Al Dawasir > Riyadh 813 km | 337 km
5 Thursday, January 7, 2021 Riyadh > Buraydah 625 km | 419 km
6 Friday, January 8, 2021 Buraydah > Ha’il 655 km | 485 km
REST Saturday, January 9, 2021 Jeddah  
7 Sunday, January 10, 2021 Ha’il > Sakaka (marathon) 737 km | 471 km
8 Monday, January 11, 2021 Sakaka > Neom 709 km | 375 km
9 Tuesday, January 12, 2021 Neom > Neom 579 km | 465 km
10 Wednesday, January 13, 2021 Neom > Al-`Ula 583 km | 342 km
11 Thursday, January 14, 2021 Al-`Ula > Yanbu 557 km | 511 km
12 Friday, January 15, 2021 Yanbu > Jeddah 452 km | 225 km

Би можело да ве интересира

Како што најави пред некоја недела, Honda го претстави својот нов турер на база на Africa Twic - NT1100

Асоцијацијата Железен задник или оригинално именувана Iron Butt Association е организација посветена на безбедни и долги патувања со мотор. Глобално има повеќе од 75.000 членови, а оваа есен, го доби и првиот член од Македонија.

Минатата недела, според најавата, во јавност се појави втората епизода од серијалот на Ducati новитети најавен пред еден месец. Овој пат во епизодата Mark your roots претставени беа два нови модели Ducati Scrambler 1100 Tribute PRO и Ducati Scrambler Urban Motard. 

Мото клубот GUARDIAN ANGELS MC на 16-ти октомври ќе го прослави својот 13-ти роденден, а воедно ќе биде организирана и 11-та крводарителна акција.

Да, добро прочита Kawasaki официјлано најави хибриден мотор кој, се разбира, комбинира електрична енергија и стандарден мотор со внатрешно согорување. 

MotoGP на Instagram ги повика фановите да ги испратат своите видео снимки како го поздравуваат докотор. 

Реклами

Листа на мото настани

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.