Останато

Преставена патеката по која ќе се вози релито Дакар 2021

Преставена патеката по која ќе се вози релито Дакар 2021. Познатата трка повторно ќе се оддржува во Саудиска Арабија.

Постоеше шанса релито Дакар оваа година да не се вози во Саудиска Арабија, но со оглед на рестрикциите кои се воведени поради коронавирусот, отворањето на границите во моментов не е опција.

Но и тоа е во ред бидејќи Арапската држава има одличен терен кој е вистински предизвик за сите учесници на релито. Тука се песочните дини, карпестиот терен но и планинските превои.

2021 dakar rally route

На деветата етапа возачите имаат пауза која сигурно ќе им одговара со оглед на тоа дека веќе од десетата етапа почнува маратонскиот дел од трката и каде тимовите нема да можат да им помагаат на возачите доколку имаат проблем со возилата.

Кај мотоциклите, сите погледи се вперени кон Рики Брабек и неговата Honda CRF450 Rally. Многумина се прашуват дали Американскиот возач ќе успее да ја одбрани победата која ја постигна минатата година и дали Honda повторно ќе ја наруши доминацијата на KTM.

jamie mccanney dakar 2020 1200 copy

Секако, портокаловите мотоцикли ќе се обидат да ја исправат грешката која ја направија минатата година и со која заврши нивната 18 годишна победничка серија. Yamaha и Husqvarna се исто така добри и КТМ го чека тешка задача.

Подолу можете да ги погледнете сите етапи од релито Дакар 2021.

 

StageDateStart & FinishDistance
      Total | Special
P Saturday, January 2, 2021 Jeddah > Jeddah 11 km | 11 km
1 Sunday, January 3, 2021 Jeddah > Bisha 622 km | 277 km
2 Monday, January 4, 2021 Bisha > Wadi Al Dawasir 685 km | 457 km
3 Tuesday, January 5, 2021 Wadi Al Dawasir > Wadi Al Dawasir 630 km | 403 km
4 Wednesday, January 6, 2021 Wadi Al Dawasir > Riyadh 813 km | 337 km
5 Thursday, January 7, 2021 Riyadh > Buraydah 625 km | 419 km
6 Friday, January 8, 2021 Buraydah > Ha’il 655 km | 485 km
REST Saturday, January 9, 2021 Jeddah  
7 Sunday, January 10, 2021 Ha’il > Sakaka (marathon) 737 km | 471 km
8 Monday, January 11, 2021 Sakaka > Neom 709 km | 375 km
9 Tuesday, January 12, 2021 Neom > Neom 579 km | 465 km
10 Wednesday, January 13, 2021 Neom > Al-`Ula 583 km | 342 km
11 Thursday, January 14, 2021 Al-`Ula > Yanbu 557 km | 511 km
12 Friday, January 15, 2021 Yanbu > Jeddah 452 km | 225 km

Би можело да ве интересира

Како што забележавме на претходната трка во Британија, на тројцата најбрзи им се приклучува и Redding.

Кон крајот на минатиот месец ја имавме честа и задоволството да бидеме дел од првото европско демо возење организирано за медиумите од страна на CFMOTO Франција. 

Победи во сите 3 трки во Donington Park како најава за враќање на Турчинот во одбрана на титулата.

Сите знаеме колку жртви се потребни за постигнување спортски успеси на врвно ниво, но возачите во MotoGP едноставно одат неколку чекори подалеку.

Не баш секој ден на тајмлајн ти поминуваат слики од некој што рачно изработува кациги, особено не тука во Скопје, Македонија. 

Без паника, ова е почеток на едно ново поглавје за култната фабрика од Болоња, но не е и збогум за гласните V2-ки и V4-ки.

Листа на мото настани

Мото клубот No Limit поканува на мото собир на 20 август во Маврово. 

  • 20 Август 2022 - 20 Август 2022
  • Ратрак Маврово

Ноќни Волци Балкан: Интернационален мото собир.

  • 09 Јули 2022 - 09 Јули 2022

Најава за мото собирот на МК ЏИНКА Радовиш кој ќе се оддржи на 29/30/31 јули 2022 година. Повеќе детали наскоро.

  • 29 Јули 2022 - 31 Јули 2022
  • Клубски дом
  • Планина Плачковица

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.