Останато

Откажани трките од 2021 Isle of Man TT

Владата ја обвини пандемијата со Ковид 19.

Втора година по ред се откажуваат трките од Isle of Man TT а од британската влада велат дека ваквата одлука се должи на пандемијата со коронавирусот.

За прв пат по Втората Светска војна, две години по ред се откажуваат трките. И покрај напредокот кој е постигнат во однос на вакцините, надлежниот министер сепак вели дека морале да донесат ваква одлука со цел да се заштитат животите на сите инволвирани.

Isle Of Man TT text 2

Не се планира одложување на трките поради инфраструктурата но и комплексноста на организирањето на самиот настан. Ова исто така ќе биде и сериозен удар за туристичкиот и угостителскиот сектор, со оглед на тоа дека настанот го посетуваат повеќе од 10 илјади лица. Сите кои се засегнати од ваквата одлука, се очекува да добијат финансиска помош.

Засега се уште е непознато дали во август ќе се оддржат Classic TT и Manx Grand Prix трките. Конечната одлука во однос на овие трки се очекува да биде донесена до крајот на март.

Би можело да ве интересира

Како што забележавме на претходната трка во Британија, на тројцата најбрзи им се приклучува и Redding.

Кон крајот на минатиот месец ја имавме честа и задоволството да бидеме дел од првото европско демо возење организирано за медиумите од страна на CFMOTO Франција. 

Победи во сите 3 трки во Donington Park како најава за враќање на Турчинот во одбрана на титулата.

Сите знаеме колку жртви се потребни за постигнување спортски успеси на врвно ниво, но возачите во MotoGP едноставно одат неколку чекори подалеку.

Не баш секој ден на тајмлајн ти поминуваат слики од некој што рачно изработува кациги, особено не тука во Скопје, Македонија. 

Без паника, ова е почеток на едно ново поглавје за култната фабрика од Болоња, но не е и збогум за гласните V2-ки и V4-ки.

Листа на мото настани

Мото клубот No Limit поканува на мото собир на 20 август во Маврово. 

  • 20 Август 2022 - 20 Август 2022
  • Ратрак Маврово

Ноќни Волци Балкан: Интернационален мото собир.

  • 09 Јули 2022 - 09 Јули 2022

Најава за мото собирот на МК ЏИНКА Радовиш кој ќе се оддржи на 29/30/31 јули 2022 година. Повеќе детали наскоро.

  • 29 Јули 2022 - 31 Јули 2022
  • Клубски дом
  • Планина Плачковица

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.