Останато

Почина Пјер Шерпин

Возачот почина за време на транспортот од Џеда до Франција.

Пјер Шерпин почина како последица од повредите кои ги доби по падот во седмата етапа која се возеше од Хаил до Сакака. Несреќата се случи околу 1 часот по локално време на 178 километар од етапата. Веднаш беше префрлен во болницата во Сакака а според првичните информации тој имал тешки повреди на главата и немал свест. Врз него веднаш била извршена операција. Неколку дена се наоѓал во индуцирана кома а состојбата му била стабилна. Од Сакака тој бил хоспитализиран во Џеда а потоа требало да биде префрлен во болницата во Лил.

Шерпин важеше за пасиониран возач а ова за него требаше да биде четврти настап на релито Дакар. Првпат настапи на оваа трка во 2009 година, кога таа се возеше во Јужна Америка. Беше дел од “malle moto” категоријата. На истата трка и во истата категорија возеше и во 2012 година. Успешно стигна до целта и на двата настани. Трет пат беше дел од релито во 2015 година но мораше предвреме да ја заврши трката поради проблеми со моторот.

Dakar txt 15 01

Шест години подоцна, во 2021 година, повторно се приклучи на истата категорија, која сега се нарекува "Original by Motul". По завршувањето на шестата етапа, тој се наоѓаше на 77-то место во генералниот пласман.

52 годишниот возач беше познат претприемач и морепловец. Оние кои го познаваат велат дека авантурата била движечка сила во неговиот живот а местото на подиумот никогаш не му било премногу важно. „Јас сум аматер. Мојата цел не е да победам туку да откријам нови предели кои никогаш порано не сум имал можност да ги видам“ , изјави неодамна Шарпин.

Сите кои се дел од релито Дакар изразуваат сочуство до неговата фамилија, роднини и пријатели.

Би можело да ве интересира

Како што забележавме на претходната трка во Британија, на тројцата најбрзи им се приклучува и Redding.

Кон крајот на минатиот месец ја имавме честа и задоволството да бидеме дел од првото европско демо возење организирано за медиумите од страна на CFMOTO Франција. 

Победи во сите 3 трки во Donington Park како најава за враќање на Турчинот во одбрана на титулата.

Сите знаеме колку жртви се потребни за постигнување спортски успеси на врвно ниво, но возачите во MotoGP едноставно одат неколку чекори подалеку.

Не баш секој ден на тајмлајн ти поминуваат слики од некој што рачно изработува кациги, особено не тука во Скопје, Македонија. 

Без паника, ова е почеток на едно ново поглавје за култната фабрика од Болоња, но не е и збогум за гласните V2-ки и V4-ки.

Листа на мото настани

Мото клубот No Limit поканува на мото собир на 20 август во Маврово. 

  • 20 Август 2022 - 20 Август 2022
  • Ратрак Маврово

Ноќни Волци Балкан: Интернационален мото собир.

  • 09 Јули 2022 - 09 Јули 2022

Најава за мото собирот на МК ЏИНКА Радовиш кој ќе се оддржи на 29/30/31 јули 2022 година. Повеќе детали наскоро.

  • 29 Јули 2022 - 31 Јули 2022
  • Клубски дом
  • Планина Плачковица

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.