Јоан Бареда го презеде водството на релито Дакар 2021. За возачот на Honda ова е 25-та победа во кариерата.

Бареда беше во водство во текот на целата етапа од Биша до Вади Ад-Давасир во должина од 457 километри. На крајот тој заврши со предност од 3 минути и 55 секунди пред минатогодишниот победник и тимски колега, Рики Брабек. На третото место се најде возачот на Husqvarna, Пабло Куинтанила кој заостануваше 6 минути и 2 секунди зад победникот.

Рос Бранч од Yamaha и вториот тимски колега на Бареда, Хозе Игнацио Корнехо, ги комплетираа првите пет места.

2020 dakar rally motorcycle results stage two 3

„Ова беше навистина добра етапа“, изјави Бареда. „Уште од првиот километар моравме да нападнеме и морам да признаам дека се помина како што треба. Но ова е само втора етапа од релито и свесни сме дека утре повторно ќе биде тешко. Мораме да останеме смирени и да се обидеме да не направиме никаква грешка. Мораме да одиме дел по дел.“

Red Bull KTM Factory имаше тешка втора етапа. Тоби Прајс ја почна стазата од лидерското место но имаше проблем со песочните дини и со дотокот на гориво. Поради тоа возачот на КТМ заврши 32 секунди зад Бареда. По завршувањето на етапата, Прајс се најде на петнаесетото место во генералниот пласман а разликата со лидерот Бареда изнесува 17 минути и 39 секунди.

2020 dakar rally motorcycle results stage two 2

Тимските колеги на Прајс, Сем Сандерленд и Матијас Валкнер, исто така имаа проблеми. Британецот Сандерленд загуби 23 минути и заврши на 12-тото место. Полошо помина Австриецот Валкнер кој поради проблеми со кумплугот загуби 2 часа и 15 минути. Тој се симна дури на 46-тото место и речиси сигурно ги загуби шансите за титулата.

Лош ден имаше и возачот на Yamaha, Ендрју Скот. Американецот стана првиот возач кој поради механички проблеми мораше предвреме да го заврши релито.

2020 dakar rally motorcycle results stage two 1

„Секако дека е разочарувачки кога морате на овој начин да го завршите релито“, изјави Шорт. „Се чуствував добро на мотоциклот и работите се одвиваа добро. Но со оглед на тоа дека релито Дакар се оддржува само еднаш во годината, фрустрира кога на овој начин морате да ја завршите трката. Сепак, ќе се вратам следната година. Благодарен сум што сум здрав но сепак сум разочаран бидејќи цела година се подготвувавме за оваа трка. Но свесен сум дека вакви работи се случуваат на трките. Им посакувам се најдобро на моите тимски колеги, знам дека оваа година ги чека тешка трка. “

Неговиот сонародник, Скајлер Ховс, имаше уште еден солиден настап откако го освои единаесетото место со заостанување од 14 минути и 15 секунди зад Бареда. Во моментов Ховс се наоѓа на осмото место во генералниот пласман.

2021 Dakar Rally Motorcycle Results—Stage Two (top five)

1 Joan Barreda Hon 04h17m56s
2 Ricky Brabec (USA) Hon +03m55s
3 Pablo Quintanilla Hus +06m02s
4 Ross Branch Yam +11m54s
5 Jose Ignacio Cornejo Hon +12m06s
11 Skyler Howes (USA) KTM +18m01s

2021 Dakar Rally Motorcycle Results—Overall (Stage Two)

1 Joan Barreda Hon 08h15m38s
2 Ricky Brabec (USA) Hon +06m23s
3 Ross Branch Yam +06m37s
4 Pablo Quintanilla Hus +07m16s
5 Xavier De Soultrait Hus +08m25s
8 Skyler Howes (USA) KTM +09m31s
Back To Top

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.